A demokrácia próbája Nigériában

Elutasította a nigériai legfelsőbb bíróság azt az ellenzéki oldalról érkező beadványt, amely el akarta halasztatni a mai parlamenti választásokat az afrikai országban a választók jegyzékével kapcsolatos visszásságok miatt. A választást tehát megtartják, s az ilyen apró-cseprő problémák mellett sokkal nagyobb gondot okoz, hogy az ország 36 szövetségi állama közül hatban rendszeres fegyveres összecsapások zajlanak, a tizenkét északi iszlám állam pedig gyakorlatilag háborúban áll a déli keresztényekkel.

2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nigéria hosszú választási procedúra elé néz. A mai napon a szövetségi köztársaság parlamenti helyeiről döntenek, öt nap múlva az elnökválasztást tartják, s emellett kiválasztják az államok kormányzóit is. Május 3-án a helyi önkormányzati választások történnek meg, s eközben a több mint 60 millió szavazópolgár voksait fogják összeszámolni. A feldolgozás heteket is igénybe vehet, persze csak akkor, ha nem történik puccs, nem vezetik be a rendkívüli állapotot vagy nem vezetnek be katonai diktatúrát.
Nigériában ugyanis mindez megtörténhet. A mostani voksolás lesz 20 év után az első népszavazás, amely viszonylagosan szabadon történik. Az 1983-as voksolás sokak szerint elcsalt győzelmet hozott, s mindössze néhány hónapos polgári kormányzás után Ibrahim Babangida vezérőrnagy magához ragadta a hatalmat. 1999-ig kellett várni, hogy a demokrácia visszatérjen Nigéria földjére, akkor Olusegun Obasanjo tábornok győzött az elnökválasztáson, igaz, egyes államokban több voksot adtak le a nevére, mint ahányan szerepeltek a névjegyzéken. A többség azonban megbékélt a helyzettel, inkább egy csaló, de népszerű katona-politikus, mint újabb diktatúra és polgárháború.
Obasanjo sorsa most a választók akaratától függ. Négy évvel ezelőtt a hetvenes évek hős katonája egyértelmű befutó volt, ám akkor még mellette állt az egész keresztény Dél-Nigéria és a mozlim északi országrész döntő többsége is. Azóta változott a helyzet. A keresztény vallású tábornok elvesztette népszerűségét, miután nem tudta lecsillapítani a vallásháborút. A mozlimok inkább a közülük való Muhammadu Buhari tábornokot választanák, aki a Nigériai Össznépi Párt jelöltjeként kemény ellenfél lesz Obasanjo számára.
Tovább bonyolítja a kilátásokat a keleti és a nyugati országrész ellenségeskedése. Obasanjo délnyugatról érkezett, ám a keletiek kisemmizve érzik magukat, így ellenjelölteket indítottak. A több katonai múltú politikus mellett a legkomolyabb jelölt Chukwuemeka Ojukwu, aki a „biafrai szellemet” hozza magával a választási harcba. Ő vezette ugyanis az elvetélt elszakadási kísérletet, amelyet a keleti, olajban gazdag országrész kezdeményezett 1967-ben.
Az elnökválasztást valószínűleg az a jelölt fogja megnyerni, aki elegendő népszerűséggel és meggyőzőerővel rendelkezik a sok törzs körében ahhoz, hogy lecsillapítsa a kedélyeket. Az ország gazdasági motorjában, az olajban gazdag deltavidéken folyamatosak a villongások. A lakosság a dzsungelbe menekül a katonák golyózápora elől, az ellenséges törzsek pedig egymás ellen hadakoznak az olajtársaságokkal szembeni harc örvén. Obasanjo sem tesz mást, mint figyelmezteti a nigériaiakat: bármiféle zavar a választási procedúrában könnyen az ország törékeny egységének összeomlásához vezethet. A „törékeny egység” megnevezés sokkal inkább politikusi szlogen, mint igazság. Nigéria ugyanis nem egységes, faji, vallási és gazdasági okokból harcolnak egymással a lakosok.
Kritikusok úgy vélik, nehéz demokratikus választásokat tartani úgy, hogy a fő esélyesek között négyen volt tábornokok, ám abban mindenki egyetért, nincs más út az ország és a kontinens felemelkedésére. Nigéria óriási népességével, olajkincsével és kulturális hatásával vezető szerepet tölt be Fekete-Afrika életében, s így a reménykedők szerint egy sikeresen lezajlott választási sorozat is ragadós példa lehet a szomszédok számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.