Izzat Ibrahim al-Duri – mint a Bász párt vezetőségében annyian – Tikritben született egy jégárus fiaként. Az Irakot irányító Forradalmi Tanács vezetőségében bérelt helye van, a testület elnökhelyetteseként Szaddám Huszein egyik leghűségesebb követője, ráadásul egyike azon öt tábornoknak, akik egyedül az elnöknek tartoznak beszámolóval. Mint az ilyenkor lenni szokott, a vörös bajuszos tábornok is családi kapcsolatba került közvetlen főnökével, egyik lánya rövid ideig az idősebb Huszein fiú, Udaj felesége volt. Izzat Ibrahim felelős egyébként az ország északi részének biztonságáért, így különösen előtérbe került személye az utóbbi napokban, az amerikaiak északi frontot nyitó kezdeményezései miatt.
Izzat Ibrahim egyike azon három embernek, akik még mindig élnek az 1968-as iraki puccs kitervelői és végrehajtói közül, amely a Bász pártot hatalomra segítette. Rajta kívül a jelenlegi alelnök, Taha Jaszin Ramadan és Szaddám Huszein büszkélkedhet azzal, hogy a kezdetek óta tolja a mozgalom szekerét. Jólértesültek szerint ez a három ember irányítja az iraki rendszert, s a kevéssé ismert Ramadan és Izzat Ibrahim is tevékenyen részt vesz az ország politikájának alakításában, meghúzódva a nagy vezér árnyékában. A puccs után Izzat Ibrahim csillaga gyorsan emelkedett, két évvel később már ő irányította a belügyi és a mezőgazdasági tárcát.
A kegyetlenségéről és kiváló diplomáciai érzékéről híres tábornok részt vett a kurdok ellen végrehajtott 1988-as vegyi támadások kitervelésében. Akkor egy másik vezető, a „Vegyi Ali”-ként emlegetett Ali Hasszán al-Madzsid munkatársaként mostani felségterületén, Észak-Irakban öltek meg legalább tízezer kurdot, letörve Szaddám Huszein elleni lázadásukat. A második Öböl-háború 1991-es kitörésekor így szólt a kurdokhoz, megemlítve a három évvel azelőtti vegyi támadás színhelyét: Ha elfelejtettétek Halabját, szeretnélek titeket emlékeztetni, eltökéltek vagyunk, hogy megismételjük az akkori akciókat.
Izzat Ibrahim egyike azon iraki vezetőknek (Ramadan és Tárik Aziz elnökhelyettes mellett), akik sokszor látogatnak külföldre, mintegy kirakatemberei az iraki rendszernek. A háború előtt is több alkalommal próbálta maga mellé állítani szomszédait. Történelmi tett volt, ahogy a 2003-as Arab Liga-csúcson Bejrútban kezet fogott Kuvait külügyminiszterével, és megölelte a szaúdi trónörököst, Abdullah herceget. Az üdvözlések mellett Izzat Ibrahim kijelentette, hazája tiszteli Kuvait területi függetlenségét.
Külföldi útjait azonban nemcsak diplomáciai tevékenysége végett, hanem kényszerűségből is teszi. A tábornoknál néhány éve leukémiát állapítottak meg orvosai, ezért sokszor kell külföldön gyógykezeltetnie magát. Izzat Ibrahim 1999-ben Bécsben csak nehezen tudta elkerülni az érte érkező rendőröket, akik emberiség elleni bűnökért akarták bíróság elé állítani. Egészségi állapota bevallása szerint kielégítő, így nem kell csökkenteni szerepléseit a Forradalmi Tanács ülésein, s katonai stratégaként is megállja a helyét.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is