A jog tehetetlen Berkowitzcal szemben

A Fővárosi Cégbíróság nem hajt végre egy, a Traubisoda-jogokkal összefüggő jogerős döntést, Salamon Berkowitz cége ugyanis nem használhatná az ismert üdítőital elnevezését. Egy szakértő szerint a végrehajtás késlekedése nemzetközi jogot sért, míg az ügy kárvallottja azzal fordult az Országos Igazságszolgáltatási Tanácshoz, hogy a bíróság magatartása „súlyosan veszélyezteti a jogbiztonságba vetett hitet”.

2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve nem hajtja végre a Fővárosi Cégbíróság a Legfelsőbb Bíróság (LB) jogerős döntését, amely kimondta: Salamon Berkowitz cége, a Traubi Hungária Rt. jogsértő módon használja nevében a „Traubi” vezérszót.
Az ismert üdítőital védjegyének tulajdonosa, az osztrák Warimpex AG ugyanis nem járult hozzá a név használatához. Ráadásul az LB 2000 februárjában hozott határozatát megelőzően már az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság – azonnali intézkedésként – eltiltotta a Balatonvilágoson és Veszprémben Traubisodát gyártó Berkowitz-érdekeltséget a vezérszó feltüntetésétől.
– Miként fordulhat elő, hogy három éven át nem lehet érvényt szerezni egy látszólag egyszerűen végrehajtható jogerős döntésnek? – kérdeztük Bánki Horváth Máriát, a Fővárosi Cégbíróság vezetőjét.
*
Az elnök jelezte: jelenleg törvényességi felügyeleti eljárás folyik az ügyben, de hozzátette: a cégbíróság tett lépéseket a végrehajtásért.
– Ennek azonban törvényben szabott lépcsői vannak, amelyektől nem lehet eltérni – állította, emlékeztetve: a figyelmeztetés után nemrég félmillió forintos bírságot szabtak ki a részvénytársaságra, s felfüggesztették a cég működését, ám mivel minden egyes döntésük ellen fellebbezni lehet, ezt is megtámadták a Legfelsőbb Bíróságon. Tudatta azt is, hogy végső esetben törölhetik a vállalkozást, s elrendelhetik a végelszámolását.
Bánki Horváth Mária elismerte: a cégbírók túlterheltsége miatt előfordul, hogy a sor végére szorulnak az ilyen ügyek. – A cégbíróságot csak a bejegyzéseknél és módosításoknál terheli elintézési határidő, ám a polgári törvénykönyv szabályai az időszerű ítélkezésről a törvényességi ügyeknél is irányadók – mondta. A bírósági elnök nem kívánt reagálni arra a felvetésünkre: a Coca-Cola esetében elképzelhetőnek tartaná-e, hogy bármely vállalkozó a jogerős eltiltás ellenére éveken át használja a védett márkanevet.
Strasser Tibor, a Traubi Hungária Rt. jogi képviselője lapunknak úgy fogalmazott: egy különleges jogesetről van szó, amelyben nem kezdeményezhető végrehajtás. Hozzátette: a törvényességi felügyeleti eljárásban a bíróság majd eldönti, hogy az ő érvelésük helyes-e, vagy sem.
A Legfelsőbb Bíróságnak egy neve mellőzését kérő képviselőjétől azt a választ kaptuk, hogy a Traubi Hungária Rt. perújítási kérelmet nyújtott be, ami – különös módon – valóban halasztó hatályú a végrehajtásra nézve. Így a cégbíróság – ellentétben a büntetőügyeknél alkalmazott gyakorlattal – nem szerezhet érvényt a jogerős döntésnek, azaz nem törölheti „csak úgy” a társaságot s kezdeményezhet végelszámolást ellene. Ráadásul – bár első fokon nem adtak helyt a perújítási kérelemnek – a másodfokú döntésre még sokat kell várni, az ugyanis az újonnan alakuló ítélőtáblára kerül. Informátorunk szerint így „a jog ez esetben jogtalan magatartásra nyújt lehetőséget, tekintve, hogy a jogszabályok a három éve kimondott jogerős döntés ellenére nem védik meg a védjegy valódi tulajdonosát”.
A szakértő figyelmeztetett: egy útja mégis lehet a sértett félnek. A hazánkban még 1993-ban törvénybe foglalt, az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok védelméről szóló nemzetközi egyezmény hatodik cikkelye ugyanis kimondja: mindenkinek joga van rá, hogy ügyét a törvény által létrehozott független és pártatlan bíróság tisztességesen, nyilvánosan és ésszerű időn belül tárgyalja s hozzon határozatot. Ez alapján a perecedensértékű ügyben akár kérni lehetne a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságot, hogy állapítsa meg: mulasztásos törvénysértést követ el a Fővárosi Cégbíróság azzal, hogy több mint három éve nem szerez érvényt a döntésnek.
Emlékezetes: a Fővárosi Bíróság nem jogerős határozatában a múlt hónapban Salamon Berkowitzról és két vezetőtársáról mint a soha be nem jegyzett vállalkozás, a Traubi Rt. képviselőiről megállapította, hogy az üdítőital gyártásával három éven át bitorolták a Traubisoda védjegyét. Berkowitz újabb cége, a Traubi Hungária Rt. ugyanarról a „tőről” eredezteti vélt jogát a Traubisodára, mint a Traubi Rt. Az ügyben többtucatnyi eljárás fekszik még az ország különféle bíróságai előtt.
***
Veszélyben a jogbiztonság?
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanácshoz fordult Ráthonyi Sándor vállalkozó, a Derbrecenben a Warimpex AG engedélye alapján Traubisodát gyártó Ráthonyi Kft. vezetője, mert álláspontja szerint a cégbíróság eljárása „súlyosan veszélyezteti a jogbiztonságot és az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat”. Lomnici Zoltán, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke nem reagált telefonos és írásbeli megkeresésünkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.