Naponta Magyarországon átlagosan hetven ember veszíti életét hirtelen szívhalál következtében – mondta Borbola József, az Országos Kardiológiai Intézet főorvosa. Ez arányában lényegesen nagyobb, mint Nyugat-európában. A gyors újraélesztéssel ezekben az esetekben sokszor életet lehet menteni. A segítségnyújtás gyorsaságának azért van nagy jelentősége, mert a keringés összeomlása után percenként mintegy tíz százalékkal csökken a sikeres újraélesztés esélye – hangsúlyozta Berényi Tamás, a Szent Imre Kórház sürgősségi osztályának vezető főorvosa, a Magyar Resuscitatios Társaság főtitkára.
Már Magyarországon is piacra kerültek olyan defibrillátorok, amelyeket bárki – akár négy–hat órás tanfolyam után – biztonsággal tud használni. De bizonyos esetekben előképzettség nélkül is sikerrel alkalmazható – mondta Petrik Bertalan, a készüléket forgalmazó cég képviselője. Szerinte az eszközzel nem lehet bajt okozni, az ugyanis csak akkor lép működésbe, ha biztonsággal megállapította a betegről, hogy szüksége van a defibrillálásra, és például nem cukorbetegsége miatt vesztette el az eszméletét. A Magyar Resuscitatios Társaság azt javasolja az egészségügyi tárcának, hogy jogszabályban tegye kötelezővé a forgalmas helyeken, például pályaudvarokon, metrómegállókban, bevásárlóközpontokban, fitneszcentrumokban ezek elhelyezését.
Rácz Jenő, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára azt hangsúlyozta: megvizsgálja, hogy a készülékekhez minden engedély megvan-e, és azt valóban használhatja-e bárki, mint ahogy azt a forgalmazó cég reklámja hirdeti. Kereszty Éva, a minisztérium főosztályvezetője szinte kizártnak tartotta, hogy jogszabályban tennék kötelezővé az említett helyeken a defibrillátor elhelyezését. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy a piacon gyakorlatilag egyeduralkodó cég nyilván óriási üzletet lát a készülékben.
Gálvölgyi János körmönfont támadása Orbán ellen