A megbüntetett igazmondó

2003. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután hétfőn az NBC amerikai televízió elbocsátotta Peter Arnettet, a Daily Mirror című brit napilap lecsapott a nemzetközi ismertségű volt bagdadi tudósítóra. Az újságíró már a lapban közli tapasztalatait a bagdadi helyzetről, a háború alakulásáról, hangvételében szinte semmi nem változott az NBC-s idők óta. A Mirror azonban éppen háborúellenes vélekedéséről híres Nagy-Britanniában, míg az NBC az amerikai kormány álláspontját tükrözte.
Peter Arnett leszögezte: nem vádolja egykori munkaadóját a szerződés megszakítása miatt, mivel kemény nyomás nehezedett rájuk. Arnett ugyanis elkövette azt a hibát, hogy interjút adott az ellenségnek, az iraki televíziónak. Megszólalásában – s már ezt megelőzően is – hangoztatta véleményét, hogy a háború eredeti terve kudarcot vallott. Amerika szinte egy emberként hördült fel az új-zélandi születésű honfitársuk hazafiatlansága miatt, a Daily Mirror pedig így kommentálta a nagy hal szerződtetését: Amerika kirúgta, mert elmondta az igazságot, a Daily Mirror pedig felvette, hogy folytassa azt. Alapállása szerint az amerikai stratégák nem számoltak az iraki katonák és a lakosság honvédőmoráljával, ezért minden megjelenésében hangsúlyozta, az irakiak nem fogják megadni magukat. Miután kirúgták, Arnett – erkölcsi győzelme teljes tudatában – kijelentette: az igazságot mondtam el, hogy mi történik valójában Bagdadban. Ezért sohasem fogok bocsánatot kérni.
A híres riporter 1966-ban Pulitzer-díjat kapott Vietnamról szóló filmjéért. Akkor rendszeresen felkutatta az amerikaiak által felégetett falvakat, bemutatta a háború borzalmait. Igazából már akkor sem szerették a szókimondó új-zélandit, de nagy hatású filmjeinek szakmai színvonalát mindenki elismerte. Arnett az Öböl-háború idején, 1991-ben Bagdadban ütötte fel főhadiszállását. A háborúból kíméletlen nyíltsággal tudósította a CNN-t, nehéz napokat szerezve ezzel George Bushnak, a jelenlegi elnök apjának. Ő adott hírt arról, amikor az amerikaiak lebombáztak egy csecsemőtápszert gyártó üzemet, amelyről a támadók úgy vélték, vegyi fegyvereket előállító laboratóriumokkal állnak szemben. 1998-ban a CNN-nek adott tudósításában azzal vádolta meg választott hazája hadseregét, hogy szaringázt vetett be 1970-ben egy laoszi falu lakossága ellen. Az ügy következtében két munkatársát elbocsátották a CNN-től, a riportert pedig visszaminősítették, ezért elhagyta a társaságot.
Mikor harmadszor is dörögni kezdtek a fegyverek az öböl térségében, az NBC és a National Geographic Explorer megbízásából ismét tudósítani kezdett, ám ezúttal tehetetlen volt a cenzúrával szemben. Ő volt az utolsó nyugati újságírók egyike, aki Bagdadban maradhatott. Arnett közölte: „Az irakiak engednek dolgozni, mert hozzájuk hasonlóan harcolok. Bár tudják, hogy egyes dolgokban nem értünk egyet, tisztelnek engem.” Piers Morgan, a Daily Mirror szerkesztője a szerződés megkötése után örömmel jelentette ki: Arnett a világ egyik legjobb újságírója, így „segíthet az igazságot elmondani erről a háborúról, amelyet a propaganda irányít”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.