Cser félti az egészségügy vagyonát

Petíciót küld a kormánynak és az országgyűlési képviselőknek Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Szerinte a kormány az egészségügy modernizációjának ürügyén az ágazati vagyon kimentését készíti elő.

2003. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észrevétlenül próbálja keresztülvinni az egészségügyi vezetés a parlamenten – az európai uniós csatlakozás eufóriájában – azt a törvényjavaslatot, amely profitorientált vállalkozásoknak is lehetővé tenné, hogy megszerezzék a kórházak működtetési vagy akár tulajdonjogát – fogalmazott Cser Ágnes. Hozzátette: a kormány sokat hangoztatott álláspontjával szemben a kórháztörvény-javaslat valós célja nem a modernizáció, hanem bizonyos érdekkörök milliárdos vagyonhoz juttatása.
A magánvállalkozások csak a profitszerzés érdekében fektetnek be, a profit kinyerése azonban az egészségügyre fordítható források további zsugorodását eredményezi. Szűkülhet az állam által térítésmentesen garantált közszolgáltatások köre, amit elősegíthet, hogy az embereknek fogalmuk sincs arról, milyen ellátásra jogosultak, ha kórházba kerülnek, így azt számonkérni sem tudják – magyarázta Cser a Magyar Nemzetnek. A privatizáció ugyan nem lenne kötelező – ismerte el –, de az önkormányzatok tudatos alulfinanszírozása kikényszeríti azt. A szakszervezeti vezető kiemelte: helyi népszavazás kezdeményezésével megakadályozható a kórházak magánosítása.

Szerettük volna megtudni, mit gondolnak minderről az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium vezetői, ám a sajtóosztály mindössze annyit közölt: nem kívánnak reagálni Cser Ágnes szavaira. Korábban a tárca vezetői többször elmondták álláspontjukat, miszerint a magántőke megjelenésével a betegek jobb ellátáshoz juthatnak, amit a jogszabályba épített garanciális elemek is biztosítanak.
Az MDF néhány nappal ezelőtt jelentette be: mindent megtesz – akár népszavazást is kezdeményez – annak érdekében, hogy megakadályozza a kórháztörvény elfogadását. Bartha László (Fidesz) a kormány által benyújtott javaslat ellen tiltakozásul leszögezte: a tőkebevonás szükségességét az előző kormányzat is elismerte, ám az új vezetés által felfüggesztett javaslatukban a betegek és a dolgozók érdeke volt az elsődleges, míg a mostaniban a tőke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.