A jövő hét közepén súlyosbodhat a helyzet, mert ekkor már a kőris, a nyír- és a fűzfa virágzása is megkezdődik. Ezek között rokon fajok is vannak, amelyek allergénjei keresztreakciókat hozhatnak létre, így egymás hatását erősíthetik.
A népesség legalább 20 százalékának életét megkeserítő parlagfű július közepén kezd virágozni, a főszezon augusztusra-szeptemberre tehető. A parlagfűvel szenynyezett területek nagysága – központi akció hiányában – nem csökkent – fogalmazott Nékám Kristóf, az Allergológiai Társaság elnöke. Bár jogszabály írja elő, hogy a földterület tulajdonosának vagy használójának kötelessége irtani saját területén a parlagfüvet, az ezt elmulasztókat csak ritkán bírságolják meg – tette hozzá.
Új jelenség, hogy a betegek többsége nem csak egyféle allergénre érzékeny. Mintegy 180 képzett allergológus dolgozik az országban, holott legalább 400-500-ra lenne szükség. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy sokan – felismerve a lehetőséget – megfelelő szakképesítés nélkül nyújtanak allergológiai szolgáltatást, s számtalan alternatív gyógymódot alkalmazó is megjelent a piacon. Ellenőrzésükre eddig nem volt lehetőség, miután szakfelügyelet nem létezett. Ennek létrehozásáról azonban már folynak az egyeztetések.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először