Mindent Izrael biztonságáért?

2003. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cáfolták amerikai részről, hogy vegyi fegyvereket állítottak elő a gyanús kerbalai tartályokban. A háború kitörése óta rengeteg alkalommal találtak „bizonyítékokat” a tiltott fegyverek előállítására, s később minden alkalommal visszavonták a feltételezést. Ismeretes, hogy Irak ellen többek között azzal az ürüggyel indult meg a támadás, hogy tömegpusztító fegyvereket állít elő. Szíria most szinte szóról szóra ugyanezt a fenyegetést kapta: tegye egyértelművé, hogy nem lator állam, különben hasonló sorsra jut, mint keleti szomszédja.
A térképre pillantva látható, a Közel-Kelet alapvető változásokon megy keresztül. Az Arab-félsziget északi része – a Szíria elleni támadás esetén – amerikai kezekbe kerülhet, s a csillagos-sávos hadsereg valószínűleg nem akar félmunkát végezni. A jelenlegi helyzet szerint a cél előtűnni látszik: Izrael ellenségeit ártalmatlanná tenni bármiáron. A veszélyt jelentő országok között első helyen áll Szíria, amely mindig ellenezte Izrael létezését, ráadásul támogatja a palesztinok függetlenségi harcát is. Emellett Libanonban is szíriai katonák állomásoznak, ahonnan a Hezbollah szervezi támadásait. Jordánia és Egyiptom békeszerződéssel és a diplomáciai kapcsolat felvételével bizonyította jóindulatát. Külön kérdéskör Irán, amely támogatja a síita Hezbollahot, ám velük nem olyan könnyű elbánni, ez majd a jövő zenéje lehet. Az viszont egyértelmű, ha Damaszkuszt – Bagdadhoz hasonlóan – kipipálhatják az amerikaiak, Izrael ideiglenesen fellélegezhet. Nem lesz ugyanis olyan ország, ahonnan közvetlen támogatást kaphatnának az palesztin fegyveresek, s az arab öntudat is kemény pofont kapna. Az újabb győzelemmel pedig megnyílna az út az újabb célpont, Szaúd-Arábia felé, amely még Iraknál is több olajat termel ki, ugyanakkor nem hivatalosan jelentős összegeket folyósít az izraeliek elleni harcban elhunyt palesztinok családjainak megsegítésére. S azt sem szabad elfelejteni, hogy a szeptember 11-i események fő szervezője, Oszama bin Laden is a sivatagi királyság szülötte, ezt pedig talán soha nem bocsátják meg az amerikaiak.
Egyes elemzők szerint az egész közel-keleti hadjárat célja Izrael biztonságának szavatolása, s a palesztin kérdés megoldása. Ez az út azonban korántsem a kvartett, azaz az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió irányelvei alapján történne, hanem az erőpolitika határozná meg. A palesztinok kéréseiből vajmi kevés teljesülne. A menekültek nem térhetnének vissza, Jeruzsálem hivatalosan is Izrael fővárosa lenne, s felépülne az a fal, amely végleg elzárná egymástól a két népet. Ez pedig hosszú időre bebetonozná a most fennálló erőviszonyokat, s bebizonyítaná, a Közel-Keleten kizárólag az erőpolitika vezet eredményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.