Nemrég egy kórház szülőszobájában meghalt egy csecsemő, anyja pedig maradandó egészségkárosodást szenvedett. A műhibára hivatkozó apa elmondásából kiderült: a szülészorvos a beavatkozás közben hosszasan mobiltelefonált.
– Valóban ez az eset adott apropót a rendeletmódosításra – nyilatkozta lapunknak Rácz Jenő, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára, hozzátéve, hogy csak figyelemfelkeltésről van szó, hiszen több más jogszabály is rögzíti, hogy az orvos és a szakdolgozó a beteg ellátása közben nem végezhet azzal közvetlenül nem összefüggő tevékenységet.
A jelenleg zajló műhibaperekből, illetve vitás esetekből kiderül, hogy akadt, amikor az aneszteziológus újságot olvasott műtét közben ahelyett, hogy a monitoron a beteg életfunkcióit követte volna. Az is megtörtént, hogy a háziorvos a beteggel való konzultáció közben fogyasztotta el uzsonnáját, vagy negyedórát beszélt telefonon a feleségével arról, hogy gyermekük elmehet-e a sítáborba. Ezzel azt a benyomást kelthetik a betegben, hogy szakszerű ellátásuk nem fontos, az orvos nem szentel annak elegendő figyelmet – hívta fel a figyelmet Rácz Jenő. Felhívta azonban a figyelmet: előfordulhat, hogy az orvost egy egyszerűbb műtét közben mobiltelefonon értesítik arról, hogy egy súlyosabb esethez kell átmennie egy másik helyiségbe.
A helyettes államtitkár szerint a beteg jogsérelem esetén fordulhat az önkormányzathoz, az intézmény vagy a kórházi osztály vezetőjéhez, a betegjogi képviselőkhöz, az ÁNTSZ-hez, vagy akár az orvosi kamarához, amely – állítása szerint – akkor is vizsgálatot indít az ügyben, ha annak nem volt a beteg állapotára nézve következménye.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben