Nem csitul a francia harag

Elérkezett az idő a kibékülésre – jelentette ki Colin Powell tegnap a Le Figaro című francia lapnak adott interjújában. A békítő szándék ellenére a háború folyik Irakban, s Párizs továbbra is jogtalannak tartja az amerikai–brit inváziót. A két ország lakosai is egyre roszszabb véleménnyel vannak egymásról, a szembenállás pedig veszélyes méreteket ölthet.

2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország nem pacifista ország. Párizs valószínűleg attól fél, amit az amerikaiak Bagdadban találni fognak: bizonyítékokat a franciák közreműködésére az iraki tömegpusztító fegyverek gyártásában – nyilatkozta a Háárec című izraeli napilapnak David Harris, az Amerikai Zsidó Bizottság nevű szervezet igazgatója. A híres lobbista szerint vannak olyan hangok Európában, amelyek „azt a hazugságot akarják elterjeszteni, hogy két ország nyerne a háborúval”. A két ország az Egyesült Államok és Izrael, mivel általános vélekedés szerint ezt a két országot irányítják zsidók, mondta Harris a Háárecnek. Az interjúban Harris elismerte, nem mondta senki a szemébe, hogy „ez Izrael háborúja”, ugyanakkor veszélyesnek nevezte az egyre növekvő Amerika-ellenességet Európában. Emellett a lobbista újra lehetőséget lát arra, hogy a zsidók legyenek a háború utáni bűnbakok.
A kemény mondatok is rávilágítanak, nehéz lesz a háború után visszarendezni az „örökre” köttetett barátsági szerződéseket. Egyre hangsúlyosabban jelenik meg a tengerentúlon az általános franciagyűlölet. Ezt jelzi, hogy minden étel nevét, amelyben a francia szó szerepel, megváltoztatják Amerikában, a Fox TV pedig beszámol a francia termékek bojkottjáról. Ennek keretében sajtokat tipornak szét és borokat öntenek a lefolyóba.
Franciaországban is furcsa a tüntetések hangvétele. Egyre több Szaddám Huszeint éltető transzparens jelenik meg az utcákon. A tiltakozók közül sokan párhuzamot vonnak a palesztin területek izraeli és Irak amerikai–brit megszállása között. A felvonulásokon palesztin zászlók is megjelennek, izraeli és amerikai lobogókat égetnek, Busht és Saront Hitlerhez hasonlítják.
A helyzet amiatt is különösen veszélyes, mert Franciaországban igen jelentős számú az arab kisebbség. Az ország mecsetei, amelyekben a vallási szolgálat mellett a politika is helyet kap, egyre inkább mozgósítanak az igazságtalan háború, az Egyesült Államok ellen. Az ország egyik legnagyobb mecsetjében, Roubaix al-Imane-ban a Koránból vett idézettel biztatják a híveket: „Isten azokkal van, akiket támadnak.” Amar Lasfar, a mecset vezetője szerint aggályos a háború alapja, így töretlenül bízik Irak felemelkedésében, s a megszállás kudarcában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.