Párizs befejezné a hidegháborút?

Jacques Chirac francia elnök örömét fejezte ki Szaddám Huszein rezsimjének leváltása kapcsán, s ezzel akár véget is érhetne a kényszerű francia–amerikai diplomáciai szembenállás. A helyzet azonban bonyolultabb, s a szentpétervári orosz–német–francia hármas találkozó is jelzi, nem lesz könnyű kialakítani a háború utáni világ új konszenzusos politikáját.

2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország minden követ megmozgat, hogy a kezdeti nehézségek után hirtelen vége szakadt háború ne csökkentse nemzetközi elismertségét, ugyanis a hatszögű ország jelenleg nagyon kínos helyzetben van. Egyike volt a legelszántabb ellenzőknek a háború előtt és alatt, de gazdasági nagyhatalomként nem engedheti meg magának, hogy kimaradjon az óriási üzletből, az iraki újjáépítésből. Ezért hirtelen beindult a francia diplomáciai nagyüzem, Dominique de Villepin külügyminiszter pedig többet tölt repülőgépen, mint a földön. Most az öböl-térséget látogatja meg, hogy tárgyaljon a helybéliekkel a francia segítségről. A legilletékesebbek azonban Washingtonban székelnek, s terveik szerint a francia cégek nem részesülhetnek az üzlet által hozott milliókból. Colin Powell amerikai külügyminiszter elmondta: az építkezést elsősorban azok az országok fogják végrehajtani, amelyek vállalták az iraki diktatúra megdöntésének véráldozatát – ebben pedig nincs benne Franciaország.
Párizs újra régi aduját, az ENSZ-t játssza ki a nemzetközi tárgyalásokon. Úgy véli, a világszervezetet nem lehet háttérbe szorítani, mert az rendkívül feszült helyzetet teremtene az „új Irakban”.
Amerikai megszállók a kormány élén, amerikai cégek a gazdasági életben, amerikai katonák az utcákon – ez a franciák szerint csak rosszat hozhat. Washington viszont már „végzett” az ENSZ-szel, éppen a vele nem azonos nézetet valló állandó tagok, Franciaország és Oroszország miatt (ráadásul Kína a legjobb esetben is csak semleges). Első pillantásra úgy tűnik, az ENSZ helyett valami új, Amerika vezette szervezet jön majd létre, s ha így van, Párizs ezentúl nem fog olyan komoly szerepet betölteni a nemzetközi politikában, mint eddig. Sokan még pártján belül is támadták a francia elnököt az elszigeteltséghez vezető politizálás miatt, ám nem számoltak a hagyományosan erős francia diplomáciával, a történelmi hagyományokkal. Franciaország ugyanis mostantól fogva előtérbe fogja helyezni tárgyalásai során a demokratikus elkötelezettségét, s Amerikával is megpróbálja megtalálni a közös hangot.
Az Egyesült Államoknak ugyanis szüksége van több olyan országra, amely segíthet kiköszörülni a csorbát, amelyet a törvénytelen háború ejtett nemzetközi megítélésén, s amelyet az előre megjósolható győzelme sem tudott elfeledtetni. Erre ideális partner az Európai Unió egyik vezető állama és a világ kulturális központja, Franciaország. A két ország érdekei tehát közösek, mivel egyik sem akar elszigetelten élni, partnerek és szövetségesek nélkül, s mindkettő számára nagyon fontos az iraki újjáépítés.
Az egyetlen kérdés a kapcsolat folytatásában morális téren van: vajon Párizs hogyan tudja a legkevesebb presztízsveszteséggel hajóját Washington mellé kikötni, s közben folytatni háborúellenes politikáját? Eközben Amerikának is fel van adva a lecke, el kell felednie háborús arroganciáját, sértettségét a másképp gondolkodók visszautasítása miatt. Ha a két ország konszenzusra jut, mindketten nyerhetnek az új, módosított szövetséggel, amely a közel-keleti hadjárat következő állomásáig, a Szíria vagy Irán elleni újabb – talán szintén törvénytelen – háborúig tarthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.