SARS: óvintézkedések Ferihegyen

Száz SARS-os beteg diagnosztizálására alkalmas a Magyarországra érkezett gyorsteszt; az óvintézkedések ellenére a vírus kijuthat a repülőtérről. Kínában – ahol újabb kórházakat és lakóépületeket vontak karantén alá – tegnap újabb öt, Hongkongban pedig újabb hat ember lett a SARS áldozata. A járvány világszerte már több mint 260 életet követelt.

2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs garancia arra, hogy a vírus nem jut ki a repülőtérről, annak ellenére, hogy a repülőgépeken és Ferihegyen megtették a lehetséges óvintézkedéseket – jelentette ki tegnap Ungváry György országos tiszti főorvos. Elmondta: a lappangás időszakában a betegség tünetei nem feltűnőek, és diagnosztizálni sem lehet.
Mint arról beszámoltunk, a Malév-gépek fedélzetén utazók tesztet tölthetnek ki arról, hogy az utóbbi tíz napban megfordultak-e a világ valamelyik SARS fertőzte területén, kerültek-e közvetlen kapcsolatba beteg emberekkel. Vannak-e a kórra jellemző tüneteik, és igényelnek-e orvosi vizsgálatot. A repülőtéren a hangosbemondó és többnyelvű szórólapok figyelmeztetnek a betegség tüneteire. A tiszti főorvos hozzáfűzte: a két nappal ezelőtt Magyarországra érkezett gyorsteszt száz SARS-os beteg diagnosztizálására alkalmas.
Mivel Európában csak néhányan kapták el a SARS-ot, úgy tűnik, a betegség megfelelően lokalizálható. Közelünkben eddig Romániából és Bulgáriából jeleztek egy-egy igazolt esetet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) riadója óta harmincketten kértek orvosi segítséget a repülőtéren – nyilatkozta lapunknak Kende Mihály, a Budapest Airport egészségügyi központjának vezető főorvosa. Elmondta: hat utast a Szent László Kórházba szállítottak, de egyiküknél sem igazolódott be a SARS gyanúja.
Pekingben újabb kórházat helyeztek vesztegzár alá az atípusos tüdőgyulladás járványának terjedése miatt. A kínai fővárosban emellett négyezer – SARS-os betegekkel kapcsolatba került – embert zártak otthonában karanténba – adta hírül a BBC. Az újabb elzárt kórházban több mint száz SARS-os beteget kezelnek. Az épületeket senki nem hagyhatja el és senki nem közelítheti meg, ám ennek ellenére az egészségügyi személyzet több tagja is hazament – tájékoztatta a brit tévét a Ditan kórház egyik orvosa.
A WHO szerint Kínának – ahol tegnap újabb 180 fertőzést regisztráltak – előreláthatólag hónapokon át kell folytatnia a küzdelmet a SARS ellen – tudta meg az MTI.
Az atípusos tüdőgyulladás kórokozója Hongkongban újabb hat életet követelt és 22 fertőzést okozott. Thaiföldön is újabb megbetegedést jelentettek, az érintett nő állítólag Londonban kapta a fertőzést. A Fülöp-szigeteken közölték: az országban ketten meghaltak, ketten pedig megfertőződtek atípusos tüdőgyulladásban.
Kanadában – amely az egyetlen ország Ázsián kívül, ahol halálos áldozatai is vannak a vésznek – nincs újabb áldozata a kórnak. A betegségben itt 16-an haltak meg mostanáig, valamennyien Torontóban, illetve körzetében. A város vezetői szerint a járvány múlóban van a metropolissban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.