Taszári tízek társasága

Taszáron, a Kaposvártól néhány kilométerre fekvő, 2400 lakosú somogyi faluban polgármestert választanak. A vasárnapra kitűzött időközi polgármester-választáson tízen mérettetnek meg, közülük öten korábban az 1996-ban megszüntetett taszári harci repülőezredben szolgáltak.

2003. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karrier, hatalom, pénz. Higgye el, ez motiválja a polgármesterjelölteket – mondja a neve elhallgatását kérő ismerősöm, miközben a katonai járművektől tönkretett, alapos kátyúzásra szoruló Toldi Miklós utcán az amerikai bázis felé autózunk. Időközi választás ide, időközi választás oda, Taszár nyugodtnak tűnik. Nincsenek választási plakátok a közterületeken, csendes a polgármesteri hivatal is, és az orvosi rendelőben is csak néhány türelmes ember várakozik.
– Miért vonzó ma a polgármesteri tisztség Taszáron? – fordulok Kovács József háziorvoshoz, aki összeférhetetlenség miatt a múlt év novemberében – tizenkét év után – lemondott e tisztségről az orvoslás javára.
– Taszár 1990 után sokat fejlődött. Komoly érdemeket szerzett a település a NATO-nak és az amerikaiaknak tett szolgálattal. Miután rákerültünk a brüsszeli meg a washingtoni katonai térképekre, és a világsajtó is gyakran foglalkozott velünk, a falu első emberének tartott polgármester is ismertté vált. Itthon tekintélyes hazai és külföldi politikusokkal találkoztam, paroláztam Clinton elnökkel, jártam Brüsszelben és az Egyesült Államokban is. Gondolom, a polgármesterjelöltek egyebek közt ezt is számításba vették, amikor elhatározták, hogy ringbe szállnak a tisztségért.
Mercz Tibor megbízott polgármestert – aki alpolgármesterként a leköszönt Kovács doktor helyébe lépett – a tíz jelölt közül az egyik esélyesnek tartják.
– Arra törekszem, hogy az évi 240 milliós költségvetést megtoldjuk pályázati pénzekkel. Rendbe kell tennünk a nehézjárművek által tönkretett Vörösmarty, Kossuth és Toldi utcát. Az amerikaiak a minap felvették a kárigényt, s remélem, megkapjuk a negyvenmillió forintos támogatást. Bízom abban is, hogy a harci repülőtér szomszédságában csaknem egymilliárd forintos költséggel épülő polgári terminál elkészül az év végére, és jövőre már civil gép is landolhat Taszáron. Ettől pedig vélhetően megpezsdülne a falu élete.
A tiszti lakótelepnek nevezett falurész zöldségboltja előtt a 36 éves Pataki Sándort és az ugyancsak polgármesterjelölt 50 éves Mülléder Józsefet kérdeztem a programjáról.
– Túl vagyok már a kampánygyűlésen – mondja Pataki. A fiatal és energikus vállalkozó nem titkolja: bár sikeres üzletember, ha megválasztják, főállású polgármesterként dolgozik majd. Mülléder József nyugállományú repülőstisztként döntött arról, hogy ringbe száll. – Nem ígérek semmit az embereknek, mert a 240 milliós költségvetésből, amelynek 80 százalékát az intézmények fenntartása viszi el, nem sok mindenre futja – vallja be őszintén.
– A polgári terminál ügyével kapcsolatban az a bajom, hogy nem látom a végét – mondja az egykori katonatiszt. Hasonlóan vélekedik a „civil repülőtérről” jelölttársa, Somogyi Nándor is, aki vadászrepülőként került a nyugalmazott pilóták listájára. Választási szórólapján az olvasható, hogy a civil reptéri részleg legfeljebb takarítói, őrző-védői munkát ad a taszáriaknak, és borítékolja: a polgári terminál hasznát is „mások nyúlják le”.
A „taszári tízek” közül kilenc független jelöltként jegyzi magát, egy személy pedig MSZP-sként. A társadalmi megbízatású jelölteknek valószínűleg nem lesz sok szerencséjük, mert mint a község lakói mondogatják, Taszárnak főállású polgármesterre van szüksége. Érdekesség, hogy a polgármesterjelöltek közül még Németh Sándor, Kett Attila és Vogel József is nyugállományú katonatiszt. Jelöltette magát Bálint István antennaszerviz-vezető, Nacsa József italbolt-tulajdonos és Seres László kőművesmester is.
– A rendszerváltozás utáni somogyi választások történetében példátlan, hogy egy településről tíz személy pályázzon a polgármesteri tisztségre. Eddig Fonyód vezette a ranglistát, ahol 2002-ben nyolcan indultak – mondja Pojtner László, a Somogy megyei önkormányzati hivatal jogtanácsosa. Hozzáfűzte: korábban tíz tanácselnökjelöltre már volt példa a megyében. Igaz, őket a Hazafias Népfront küldte „választási csatába”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.