Az Országos Koordinációs Központba az első riasztás Szolnokról, a Hetényi Géza Kórházból érkezett arról, hogy egy agyhalott ember szervei öt másik életét menthetik meg, mert szíve, veséi, hasnyálmirigye és tüdeje átültethető. Három újabb beteg a következő donor veséit és máját kapta, míg a harmadik donornak a veséit ültették át két betegbe – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Borsi József, az szervátültetéseket koordináló Hungarotransplant Kht. igazgatója. Elmondta: a tüdőt a bécsi transzplantációs központba szállították, mivel hazánkban egyelőre nem végeznek ilyen beavatkozást. Cserébe Ausztriában a magyar betegek előnyt élveznek a várakozási listán. Bécsben 1996 óta fogadják a magyar betegeket, de beültethető tüdőt csak tavaly óta kapnak Magyarországról. Az igazgató hozzátette: igen ritkán fordul elő, hogy egyetlen donornak öt szervét is átültethessék. Tavaly öt ilyen eset volt. Az öt szervkivétellel járó multiorgan donáció (több szerv adása) olyan összetett szervezést igényel, hogy az országos hálózat létrehozása előtt ilyen akciót nem vállalhattak sikerrel. A donor adatai minden esetben a Budapesten lévő Országos Koordinációs Központba futnak be, ahol döntenek a donor és a szervek alkalmasságáról.
A kórházakban időközben ellenőrzik, hogy a donor nem szenvedett-e a szervátültetést kizáró fertőző betegségben.
Hasonló alkalmakkor körülbelül száz ember: az orvoscsoportok tagjai, a mentők, a víruslaboratóriumok munkatársai, a mentőhelikopter személyzetének összehangolt munkájára van szükség, a bécsi szakemberek gyors áthaladását pedig a VPOP és a határőrség segíti.
Az igazgató elmondta: a Hungarotransplant Kht. működése óta nőtt a szervátültetés szakmai és társadalmi elfogadottsága. Míg 2001-ben 303, addig tavaly már 352 szervátültetést végeztek hazánkban. Így tavaly 22 százalékkal nőtt a donorok, 16 százalékkal pedig a transzplantációk száma. Hozzáfűzte: a donorok hozzátartozói 2002-ben csak hét esetben tiltakoztak az átültetés ellen. Az országos hálózatot másfél év alatt sikerült kiépíteni. A műtéteket a különféle szervek beültetésére specializálódott budapesti, szegedi, debreceni vagy pécsi transzplantációs központban végzik el. A nagyobb kórházak intenzív osztályain donációs felelősök dolgoznak, akik jelzik, ha lehetséges donorról szereznek tudomást.
A veseátültetésen átesettek egy héttel a műtét után már felkelhetnek, és három hét után hazamehetnek – tájékoztatta lapunkat Horváth Éva, a szegedi transzplantációs centrum klinikai koordinátora, aki a szervkivevő orvoscsapatot a klinikai és a kórházi feladatok öszszehangolásával segíti. Hozzátette: az orvoscsoportok a központ jelzése után, az ország különböző részeiből indulnak útnak. Egyeztetett időpontban érkeznek a kórházba, és mindegyikük azonnal fordul is vissza, hogy a szervet mihamarabb a megmenthető betegbe ültethesse.
Lapunk úgy tudja: vesére általában egy-két évig várakoznak a betegek, de van olyan is, akinek tíz éve nem sikerül megfelelő donort találni.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten