Új akvizíciós célpont a régióban

Eladó a lengyel PKO Bank Polski SA. A régióban eddig az egyik legerősebb akvizíciós tevékenységgel a magyar OTP Bank büszkélkedhetett, de kérdés, hogy ezúttal részt vesz-e a magánosításban a magyar pénzintézet.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még állami tulajdonban van, de a privatizáció várhatóan még az idén elkezdődhet és jövőre le is zárulhat a legnagyobb lengyel pénzintézet, a PKO Bank esetében. A PKO több szempontból is stratégiai fontosságú lehet a térségben terjeszkedni kívánó bankoknak, egyrészt mérete, másrészt eredményei miatt. A középkelet-európai térségben az Erste Bank mint felvásárló mellett komoly hangsúlyt kapott a sikeres szlovákiai privatizáción (IRB Bank) részt vevő magyar bank, az OTP Bank Rt. is. A magyar pénzintézet a régióban több bank privatizációjában érdekelt, a román kormányszervek miatt meghiúsult BCR-ügylet nem szegte kedvét az OTP menedzsmentjének, és újabb lehetőségeket keresett. A legfrissebb célpont Bulgáriában található, a DSK Bank, de szóba került az esetleges felvásárlási lehetőségek között az újvidéki Novosadska Banka is. Az OTP Bank holnapi közgyűlésén a mendzsment vélhetőleg újabb lehetséges terveket mutat be a részvényeseknek, és azok között akár a PKO Bank megvásárlása is szerepelhet. Tavaly a PKO, mely 20 milliárd dolláros mérlegfőösszegével a régió legnagyobb bankja volt, mérsékelt, 1,1 milliárd zlotys profitot ért el: nem kamatjellegű bevételeinek gyors emelkedését akkor ellensúlyozta az ágazat egészének visszaesése. A bank azt közölte: a magas munkanélküliség és sok háztartás, valamint számos vállalkozás rossz pénzügyi helyzete ellenére hitelportfóliójának minősége nem romlott. Március végén a rossz hitelek aránya változatlanul 14,1 százalék maradt.
A PKO kisebbségi részvénycsomagját a kormányzat 2004 végén kívánja bevezetni a varsói tőzsdére. Az eladás késlekedése rontja a PKO piaci helyzetét, mivel külföldi tulajdonban lévő agresszív versenytársai – szélesebb termékskála ajánlásával és új értékesítési csatornák felhasználásával – csökkentették piaci részesedését – írta az MTI-ECO.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.