Utakat fenyegető földindulások

Nem elég, hogy évek óta szomjazik a tó, iszaposodik a meder, és helyenként labdarúgópálya-méretű homokpadok nőnek ki a sekély vízből, a csapadékban gazdag tél idén újfent kikezdte a Balatont szegélyező magasfalakat. Fonyódon már hat éve is riadalmat keltett a 7-es főutat és a dél-balatoni vasút pályáját veszélyeztető partomlás, ám a túlparti Balatonkenese önkormányzata sem először kerül szembe a természeti erőkkel. A súlyos környezeti és természeti károkat megakadályozó magasfalvédelemhez sokmilliárdos állami támogatást igényelnének az érintett önkormányzatok, mert – mint érvelnek – önerőből eddig sem jutott és ezután sem jut partvédelemre.

2003. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zamárdinak – úgy tűnik – hosszú távra sikerült megakadályoznia a vészhelyzetet, az üdülőhelyen átvezető 7-es főközlekedési út Szántód felőli szakaszán ugyanis „megfogták” az omló löszfalat. Igaz, sűrű és erős dróthálót kellett kifeszíteniük a védekezőknek, és beton támfalra is szükség volt a partoldal stabilizálásához, Fonyódon viszont újfent földindulás borzolta fel a kisváros tópartra vezető sétánya közelében lakók idegeit. A tóhoz vezető lépcsősor mellett több mint félszáz kocsányos tölgyet és cserfát csavart ki gyökerestől a március eleji olvadás, és csaknem félszáz köbméter föld ráomlott a kidőlt fák lombkoronájára, törzsére meg a gyökérzetére.
A kisváros településgazdálkodási kht.-jének igazgatója, Kiss Péter lapunknak elmondta: geológusokból álló szakértői csoport vizsgálja a történteket, és ad tanácsot a tennivalókra, a partomlás ugyanis bármikor folytatódhat, ami az alatta futó, nagy forgalmú 7-es főutat is veszélyezteti. – A partfalat alkotó löszös anyagban a mész köti meg a homokot. A domboldalt borító fák levelei a földön elrothadnak, melynek hatására a talajból kioldódik a mész, és marad a tiszta homok, amely bármikor megmozdulhat – magyarázta a veszélyes folyamatot Kiss Péter. A hozzávetőlegesen harminc méter hosszú partomlás környékéről a föld és a kidőlt fák eltávolítása már megkezdődött, ám a további munkákhoz, a szakvélemény elkészíttetéséhez és a partszakasz megerősítéséhez becslések szerint egymillió forint külső forrásra lesz szüksége az önkormányzatnak.
Balatonkenese közelében – Akalitól Kenese-Sóshegyig – csaknem nyolc kilométeren veszélyeztet a löszfalomlás. Danyiné Szabó Éva, a kenesei önkormányzat beruházási főmunkatársa lapunk kérdésére elmondta: tavaly tízéves terv készült a partomlásveszély elhárítására, ami évenként 450 millió forint ráfordítást igényelne. Hogy miből, azt még az önkormányzat sem tudja, az viszont biztos, hogy helyi erő nem áll rendelkezésre.
A kenesei löszfal és környékének háromnegyede már csatornázott, így a Balatont ez jórészt megvédi a szervesanyag-beszivárgástól, a sóshegyi részen viszont még szikkasztó aknák vannak. Egy-két éven belül ott is sor kerülhet a csatornázásra, s ezzel a tó védelme a löszfalnál biztosított lesz – remélik a kenesei önkormányzatnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.