Zord gazdasági klíma

Az idei infláció a tavalyi 5,3 százalékos szint körül várható. Tavaly jelentősen visszaesett az export és a beruházások üteme, kiugróan magas lett az államháztartás deficitje és jelentősen romlott a fizetési mérleg.

Mayer György
2003. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhúzódik a világgazdasági recesszió, legkorábban az utolsó negyedévben várható pozitív változás. Az eurózóna kilátásai romlanak, a német gazdaság struktúrális reformokra szorul – modta Katona Tamás, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára tegnap a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési (ITDH) Kht. fórumán. Mint jelezte: tavaly a GDP már csak 3,3 százalékkal növekedett, visszaesett az export és a beruházások üteme. A feldolgozóipari beruházások 10 százalékkal csökkentek és kedvezőtlenül változott a szerkezetük is, visszaszorult a high-tech. Az államháztartás deficitje kiugróan magas, a fizetési mérleg 2001-hez viszonyítva jelentősen romlott. Hat év után először nőtt érzékelhetően az államadósság, amely 40 százalék körüli értékre ugrott a GDP-hez viszonyítva. Magyarország lassan elveszíti az elmúlt években meglévő előnyét. Az idei évre az infláció a tavalyi 5,3 százalékos szint körül várható. Katona Tamás szerint a gazdaságstratégia központjában ezért a fenntartható fejlődés áll. A szabályozórendszer jogi és intézményi feltételeit módosítani kell, hogy a hosszú távú érdekeket szolgálja. Magyarországon az egy főre eső GDP 52 százaléka az uniósnak, az átlagkereset pedig egyharmada az EU átlagának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.