Elkezdődött a maffiaper

A vádirat ismertetésével és az elsőrendű vádlott, Matók Ákos kihallgatásával kezdődött el tegnap a Pest Megyei Bíróságon a székesfehérvári maffiaügyként elhíresült tárgyalás első napja. A vállalkozó nem kívánt vallomást tenni, ezért a nyomozati szakban tett írásbeli nyilatkozatát olvasta fel a bíróság, majd elnapolta a tárgyalást. A bírói tanács június 25-ig tizennégy tárgyalási napot tűzött ki, s ezalatt hallgatják ki a huszonhárom vádlottat; a tanúk várhatóan ősszel kapnak idézést. Az ügy aktáit a Belügyminisztérium 90 évre titkosította, ezért a per zárt ajtók mögött zajlik.

2003. 05. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 23 vádlott között nyolc civil, nyolc rendőrtiszt vagy tiszthelyettes, egy nyugalmazott rendőrtiszt, egy ügyész, egy ügyészségi nyomozó, egy büntetés-végrehajtási munkatárs, két ügyvéd és egy ügyvédjelölt szerepel. Az eljárás adatai szerint a vádlottak többrendbeli – súlyosabban is minősülő – hivatali vesztegetés, bűnpártolás, hivatali visszaélés, különleges személyi adatokkal való visszaélés, hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettét, valamint hamis tanúzásra való felhívás vétségét és több, különféle vagyon elleni bűncselekményt valósítottak meg. Egyesek az államtitoksértés bűntettét is elkövették.
A maffiaügyben megindult nyílt nyomozást 2001. június 19-én, rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be Polt Péter legfőbb ügyész és Orbán Péter volt országos rendőrfőkapitány. Polt Péter elmondta: már hosszabb ideje nyomoz az ügyészség az ügyben, de az operatív cselekményeket már a június elején létrehozott Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal első ügyeként hajtotta végre. Később szélesedett ki az eljárás, s végül huszonhárom vádlottja lett. A székesfehérvári maffiaügy előzményeinek lehet tekinteni a megyeszékhely rettegett vállalkozója, Abu Mohamed jordán állampolgár ellen folyt eljárást. Az ügyészség korábbi közleménye is elismeri, hogy egy 1999-es zsarolási ügy miatt indult el a székesfehérvári maffiaügy vizsgálata. Információink szerint a jordán férfi azt ígérte a fehérvári bűnüldöző szerveknek, hogy a főleg védelemmel és pénzbehajtással foglalkozó vállalkozása segítségével rendet tart a megyeszékhely alvilágában. Azonban kábítószerrel is foglalkozni kezdett, s ezt a tevékenységet már nem tudták fedezni a rendőrök. Eljárás indult Mohamed ellen, de ő még ekkor is bízott rendőrkapcsolataiban.
A jordán férfit cserbenhagyták ismerősei, s a Székesfehérvári Városi Bíróság még 2001 áprilisában első fokon hét évre ítélte bűnszövetségben elkövetett zsarolás, csalás, illetve nagyobb kárt okozó csalás miatt. Két héttel ezelőtt pedig a Veszprém Megyei Bíróság – az elsőfokú ítéletet felülbírálva – nyolc év börtönre és az országból való végleges kiutasításra büntette Abu Mohamedet. A jordán vállalkozó emiatt kipakolt az ügyészeknek, azt is sérelmezve, hogy az ellene folyt bírósági eljárásban ő kapta a legszigorúbb büntetést. Amikor Abu Mohamed ellen megindult az eljárás, Székesfehérváron elkezdődött az alvilág küzdelme: 1998 februárjától 2000 novemberéig több robbantásos merényletet követtek el, amelyeknek egy sérültje is volt.
Bárándy György, az egyik ügyvéd vádlott védője lapunknak elmondta: érthetetlen, hogy miért titkosították az eljárást, hiszen – szerinte – a megvádolt rendőrök többsége kisstílű bűncselekményeket hajtott végre. A vádiratból nem derült ki, hogy a maffia beépült volna a székesfehérvári igazságszolgáltatásba – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.