Enyhe erózió a BÉT-en

2003. 05. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőteljes árfolyam-gyengülési hullám sodorta le a részvények árát tegnap a tőzsdéken, a befektetők nehezen, de elfogadták, hogy a piac pesszimista, mivel nincs olyan hír, amely pozitív irányba terelné az árakat. A legnagyobb baj akkor jelentkezett, amikor az amerikai tőzsdék is gyengüléssel nyitottak, a borúlátás teljesen letaglózta a részvénykurzusokat. A hét első napján Tokióban 78,16 ponttal esett vissza a Nikkei 225 indexmutatója; az eróziót az okozta, hogy a jen dollárral szembeni erősödése az exportőrök eredményeire negatívan hat. A japán fizetőeszköz lassan három hete megy szembe a dollárral. Hasonló beesést jeleztek a japán banki részvények is, ezt a gyengülést egy újabb bankkonszolidáció gerjesztette, így a Mizuho és UFJ pénzintézetek kurzusai tovább mérséklődtek.

Az európai tőkepiacokon már nyitáskor lehetett látni, hogy ez nem a hossz napja, a piac a japán hírek nyomása alatt egyre lentebb csúszott, a FTSE és a DAX árfolyamát a későbbiek során az Allianz leminősítése, a British Airways növekvő vesztesége hajtotta egyre mélyebbre. Végzetes „döfést” adott a német tőzsdének az a hír is, hogy az IMF felszólította Berlint a deflációs veszély erősödésére. Elemzők rámutattak, hogy a német gazdaság romlásában az Európai Központi Banknak is jelentős szerepe van. Ernst Welteke egyes állítások szerint immunis arra, hogy milyen gazdasági jelzések mutatkoznak meg, így a kamatcsökkentés elodázása tovább súlyosbítja a német gazdaság leromlott állapotát.

Az amerikai parketteken a nyitást követő beesésből sokáig nem sikerült kilábalnia a Dow Jones és a Nasdaq árfolyamának, még a javuló Conference Board konjunktúramutató értéke sem tudott fordítani a befektetők rossz hangulatán.

A magyar parketten a Matáv és az OTP tartotta vissza a BUX-ot egy nagyobb eséstől, a 12,69 milliárd forintos forgalom mellett a BUX 8,97 ponttal gyengült és 8228,50 ponton zárt. A vezető részvények a már említett két papír kivételével gyengültek, a Mol 1,3 százalékkal, a Richter 1,9 százalékkal lett olcsóbb. A nap nyertese a Démász lett 2,9 százalékos drágulásával. A brókerek tőzsdezárás után elmondták, hogy a piaci megosztottság ellenére nagy kereslet mutatkozott néhány vezető papírra és néhány inlikvid részvényre. A meglepetést a Brau okozta 190 forintos csökkenésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.