Csupán felfüggesztett szabadságvesztést kapott a Fővárosi Bíróságon nem jogerősen az a hét vádlott, akiket az ügyészség olajcsempészettel és adócsalással vádolt. G. Péter és társai a bíróság megállapítása szerint összességében körülbelül 2,5 milliárd forintos kárt okoztak az államnak.
A bíróság csempészet és adócsalás miatt szabta ki a másfél-két éves felfüggesztett szabadságvesztés büntetéseket és néhány százezer forinttól kettőmillió forintig terjedő pénzbüntetéseket. A vádlottak között van két egykori vámügyintéző és egy ügyvéd, aki a büntetőper közben elhunyt.
Az ítélet szerint a halasztott vámfizetés lehetőségét használták ki a vádlottak, valamint az ismeretlenül maradt ötletadók arra, hogy olyan cégeket hozzanak létre, amelyek két-három hónap alatt tetemes üzemanyagot importálnak és forgalmaznak anélkül, hogy a közterheket megfizetnék. Akkoriban ugyanis a kőolajszármazékokkal foglalkozó társaságoknak lehetőségük volt a halasztott vámfizetésre.
A bíróság szerint „vámos körök” is részt vehettek a bűncselekményekben, sőt a VPOP központi számítógépes rendszerét is manipulálhatták. Ahhoz pedig csak igen kevesen férhettek hozzá, ám az elkövető kilétét az eljárásban nem sikerült tisztázni.
A vádlottak a végrehajtást szervezték, kivitelezték, de társaik között volt, aki fantomcég vezetőjeként álnéven, hamis csekkel és személyi igazolvánnyal intézkedett.
A bíróság szerint az elsőrendű vádlott, G. Péter által kiépített társaság célja az olajügyletek közterheinek „lenyelése” és újraosztása volt.
A vádlottak többsége felmentésért fellebbezett.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek