Idén dönthetnek az UMTS-rendszerről

Egyelőre nincs késésben az UMTS, hiszen ez a technológia még nem terjedt el, és az átállás is csak fokozatosan várható. Hamarosan azonban dönteni kell, mivel Magyarországot komoly gazdasági károk érhetik, ha nem sikerül idejében kiépíteni a harmadik generációs mobilrendszert – állítják a hazai távközlésben dolgozó szakemberek, illetve a szolgáltató cégek vezetői.

Putsay Gábor
2003. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elgondolkodtató, hogy valamennyi környező országban a kormányok már kiadták a frekvenciaengedélyeket, a fejlett európai államokban idén, de legkésőbb jövőre elérhetővé válik a szolgáltatás. Az UMTS vagy 3G olyan új rádió-távközlési technológia, amelyen keresztül a mobilszolgáltatások – mobilinternet, szórakoztatás, informatika és mobilkereskedelem – nagy sebességgel egyidejűleg válnak használhatóvá. Szolgáltatási szempontból az UMTS két újdonságot jelent: javítja a mobiltelefónia teljesítményét és gazdaságosságát, a nagy teljesítményű adatátvitel révén pedig új tartalmak megjelenését segíti elő.
A felhasználók számára az UMTS bevezetése új készülékek beszerzését teszi szükségessé. A nagy sávszélesség, illetve letöltési sebesség elsősorban a mobilinternetezésben hasznosítható. Az átviteli teljesítmény legalább két megabitre növekszik, ami negyvenszerese annak az értéknek, ami a GSM-hálózaton ma elérhető. Globális szinten egymilliárd ember használ jelenleg mobiltelefont, és körülbelül hatszázmillióan rendelkeznek internetelérésre alkalmas készülékkel.
A mobilinternetesek száma mára meghaladta a vezetékes internet-előfizetőkét, ennek megfelelően szükség van egy olyan rendszerre, amin keresztül az egyre nagyobb adatforgalmat le lehet bonyolítani. Jelenleg hat országban hétmillió előfizető éri el az UMTS-hálózatot. Ebben az évben további tizenhat országban – többek között Szlovéniában – kezdenek szolgáltatni azok a cégek, akik megvásárolták az államtól a licencdíjakat, 2004-ben pedig harminc országban lesz használható az UMTS-rendszer.
Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter az Ericsson cég által rendezett tegnapi konferencián elmondta: a kormány év végéig kíván döntést hozni az UMTS bevezetéséről. Ezt követően legalább másfél évre van szükség, amíg a szolgáltató megjelenik a piacon.
Amennyiben döntést hoz a kormány, a frekvenciaengedélyekhez árverés, illetve pályázat útján juthatnak a szolgáltatók. Harmadik lehetőségként az engedélyeket ingyen osztaná ki a kormány – ezt az eljárást alkalmazták a skandináv országokban –, ugyanakkor a cégeknek egy meghatározott időn belül ki kellene építeniük az országos hálózatot. Ennek a lehetőségnek van a legkevesebb esélye, hiszen ekkor az állam nem jut egyszeri bevételhez, és – mint ahogy a miniszter is utalt arra – egyszerre olyan sok szolgáltató jelenhet meg, amit a piac nem bír el.
Magas licencdíjak esetén viszont fennáll a veszélye, hogy egy vagy két cég jelenik meg a piacon, nem lesz verseny, másrészt a felhasználóknak nagyok lesznek a költségeik. Európában a kormányok eddig százmilliárd euróhoz jutottak az UMTS-licencek értékesítése során; a szolgáltatóknak ez a tétel olyan terhet jelentett, hogy többen csődbe jutottak, a piac fejlődése pedig megállt. Szakemberek és nemzetközi szervezetek is óva intik a főbb döntéshozókat a magas díjak alkalmazásától. A nemzetgazdaság számára hosszú távon jövedelmezőbb, amennyiben a szolgáltatókat kezdetben nem terhelik jelentős tételekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.