Kizárják a sajtót a maffiaperről

Megkezdődik holnap az úgynevezett székesfehérvári maffiaper első tárgyalása a Pest Megyei Bíróságon. A büntetőtanács június 25-ig tizennégy napra tűzte ki a tárgyalásokat. A bírói tanács elnöke Rédei Géza lesz, aki a Tasnádi-ügyben is ítélkezett.

2003. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljesen kizárják a sajtót a huszonhárom vádlottat felvonultató per tárgyalásáról, mert a Belügyminisztérium titkosította az ügy anyagát. Mint megtudtuk, csupán az ítélet lesz nyilvános.
Ismeretes: Polt Péter legfőbb ügyész és Orbán Péter volt országos rendőrfőkapitány 2001. június 19-én közös sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal nyílt nyomozást indított székesfehérvári rendőrök, ügyészek, ügyvédek és a büntetésvégrehajtásban dolgozók ellen. A legfőbb ügyész akkor kiemelte: az elmúlt évtizedben először fordult elő, hogy felfedezték szervezett bűnözői csoportok behatolását az igazságszolgáltatásba.
Lapunk korábban úgy értesült, hogy az elmúlt héten jogerősen nyolcéves börtönbüntetésre ítélt, a székesfehérvári alvilág vezetőjeként számon tartott Abu Mohamed vallomása alapján indult az eljárás. Mint akkor megtudtuk: a jordán férfi megegyezett a fehérvári hatóság több tagjával, hogy különféle információkért és más szolgálatokért cserébe rendet tart a helyi alvilágban. Az egyezséget azonban a rendőrség felrúgta azzal, hogy büntetőeljárást indított Abu Mohamed ellen, aki ezért kipakolt az ügyészségnek, s így bukott le több hatósági személy. Információinkat az is megerősíti, hogy az ügyben tanúként kihallgatták Abu Mohamedet, így valószínű, hogy a tárgyalásra is megidézik majd őt. Az ügyet egyébként Matók Ákos és társai néven tartják számon: a vállalkozót az Abu-ügyben kétéves börtönbüntetésre ítélték.
A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint a 23 vádlott között van egy ügyész, egy ügyészségi nyomozó, egy büntetés-végrehajtási dolgozó, két ügyvéd, egy ügyvédjelölt, nyolc rendőrtiszt, illetve tiszthelyettesek – köztük a megyei főkapitányság állományába tartozók is –, egy nyugalmazott rendőrtiszt, továbbá nyolc civil személy. A vádpontok között hivatali vesztegetés, hivatali visszaélés, bűnpártolás, államtitoksértés, különleges személyi adatokkal való visszaélés, hamis tanúzásra felhívás, hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás és különböző vagyon elleni bűncselekmények szerepelnek.
A Fejér Megyei Bíróság elfogultságot jelentett be, így a Legfelsőbb Bíróság a Pest Megyei Bíróságot jelölte ki az elsőfokú büntetőper lefolytatására. Az eset kapcsán a Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti főosztálya elrendelte több, korábban a rendőrségen lezárult bűnügy nyomozásának folytatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.