Menekülés Szaúd-Arábiából

2003. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra az újságok címlapjára került Oszama bin Laden és a rettegett al-Kaida terrorszervezet a rijádi merényletek kapcsán. A vizsgálatok lefolytatása és a felelősök kézrekerítése előtt az Egyesült Államok épp a helyszínen tartózkodó külügyminisztere, Colin Powell bejelentette, az akciók végrehajtásának módja és célpontjai is a terrorszervezet keze nyomát viselik. A harc tehát egyáltalán nem ért véget Bagdadban, hanem folytatódik, talán éppen Szaúd-Arábiában.

A közel-keleti békét előmozdítani akaró külügyminiszter bombarobbanásokra érkezett a sivatagi királyságba, s ez sok rosszat hozhat a térségbe, de főleg Fahd király birodalma számára. Szaúd-Arábia ugyanis kutyaszorítóban van, elemző legyen a talpán, aki Rijád számára kedvező jeleket tapasztal a nagypolitikában. Az iraki háború és az amerikai győzelem egyáltalán nem segítette az olajkirályság és Amerika együttműködését, s a mostani robbantásoknak is súlyos következményei lehetnek. A 2001. szeptember 11-i merényletekkel gyanúsított 19 ember közül 15-en állítólag szaúdiak voltak, s Oszama bin Laden is innen származik. Az al-Kaidáról úgy vélték a szakértők, bizonyára aktív lehet szülőhelyén, s most bizonyosságot is kaptak erről, hogy igaz-e a vád vagy sem, jelen esetben nem lényeges.

Nem sokkal az iraki háború befejezése után Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter bejelentette, távozik szinte a teljes állomány a Prince Sultan légibázisról, mivel vége az iraki repüléstilalmi övezet feletti járőrözésnek. Rijád nagyon sokat megtett volna, hogy maradjanak a térséget megszálló amerikaiak, ám Washington már döntött. A kis építőkockákból lassan összeáll a kép: Szaúd-Arábia Amerika baráti lator államából megregulázandó ellenség lehet, amely legjobb, ha magára veszi a győztesek háború utáni bejelentését, miszerint a térség más antidemokratikus rendszerei is így járhatnak, ha nem változnak. Szaúd-Arábia azonban nem az az ország, amely változni tud. A kérdés azonban továbbra is fennáll: ki követte el a mostani merényleteket? Valójában két lehetőség van. Vagy az al-Kaida egész világ elleni terrorháborújának újabb akcióját láttuk, vagy feldühödött civilek törtek a nyugatiak életére, akiknek semmi közük nincs a nagyszakállú terrorvezérhez. A végkövetkeztetés azonban minden esetben ugyanaz. Amerika Irak elleni háborúja csak növelte az elégedetlenséget a térségben, s a terrormerényletek egyre sűrűbben következhetnek be. Már sokan sokszor elmondták, a Közel-Kelet betegségeire nincs katonai megoldás, ám Washington úgy véli, talán neki sikerülhet a bravúr, erővel demokratizálni a térség arab államait. Az említett elemzők azonban azt is hozzátették, nem lehet mindenki mellé rendőrt állítani, ezért mindenki veszélyben van. A megoldás a tárgyalóasztal mellett lehetne, ám ezt nem mindenki gondolja így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.