Paks „vezére” szabadságra vonult

Miközben a paksi atomerőmű üzemzavara és bevételkiesése miatti kár elérte az egymilliárd forintot, az erőmű vezérigazgatója tegnap bejelentette, hogy szabadságra vonul. A lemondott biztonsági igazgató tanácsadóként dolgozik tovább, a székébe helyettese, Radnóti István került. Az erőmű új műszaki igazgatója Túri Tamás villamosmérnök lesz.

2003. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radnóti István atomenergetikus lett a Paksi Atomerőmű Rt. új biztonsági igazgatója, aki eddig a lemondott biztonsági igazgató, Vámos Gábor helyettese volt. Az új műszaki igazgatói feladatokat pedig Túri Tamás villamosmérnök, a reaktorvédelmi rekonstrukció irányítója látja el, miközben a felelősségre vonás többi érintettjének feladatát megbízott vezetők végzik – jelentette be tegnap Kocsis István vezérigazgató. Közölte azt is, hogy mától szabadságra vonul. Vámos Gábor szakmai tanácsadóként dolgozik tovább.
A járulékos költségekkel együtt az üzemzavarból származó közvetlen kár tegnap átlépte az egymilliárd forintos határt, de az erőmű egyelőre csak odáig juthatott, hogy benyújtott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) nukleáris biztonsági igazgatóságához engedélyezésre egy tervezetet arról, hogyan kívánnak kamerát juttatni abba a tisztítótartályba, amely a sérült fűtőelemeket tartalmazza.

Az OAH főigazgatója, Rónaky József sajtónyilatkozatára utalva Kocsis István ismételten megerősítette, hogy nem érez személyes felelősséget az üzemzavar bekövetkezéséért. Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottsága fideszes alelnökének feljelentése kapcsán megjegyezte: a paksi atomerőmű működése jogszerű, hiszen van érvényes engedélye.
– A legnagyobb biztonsági kockázatot véleményem szerint ma az jelenti, hogy gyakorlatilag lebénult a paksi atomerőmű, mert a középvezetők nem mernek dönteni, látva az igazságtalan áldozattá válás lehetőségét – jelentette ki Koltai Tamás. A Fidesz Tolna megyei elnöke szerint a döntéshozóknak észre kellene már venniük, hogy a törvény alapján az atomerőmű vezetője egy személyben felelős a kialakult állapotokért, hiába hivatkozik a szervezési és működési szabályzatra.
Az erőmű tulajdonosának számító Magyar Villamos Művek Rt. kommunikációs osztályvezetője, Müller Mihály Kocsis István iránti bizalmukat firtató kérdésünkre azt válaszolta: egyelőre a legfontosabb a hibafeltárás és az üzemzavar elhárítása – a nukleáris biztonság elsőbbsége mellett –, ezután a termelés újraindítása, amelyhez nyugalomra van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.