Távol még a béke

Minden arab rezsim korrupt és antidemokratikus, s ez összarab kultúrprobléma – jelentette ki lapunknak adott interjújában Tomi Lapid, Izrael miniszterelnök-helyettese és igazságügy-minisztere. A magyar származású politikus szerint hazánk, amely inkább az amerikai, Izraelt pártoló álláspontot tette magáévá, kiegyensúlyozó erő lehet az arabbarát politizálást folytató EU-n belül.

2003. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokszor hangoztatták, hogy a palesztinoknak alkotmányra lenne szükségük, hogy közelebb juthassanak a demokráciához, ugyanakkor Izraelnek sincs írott alkotmánya. Várható, hogy változik ez a helyzet?
– Nem lényeges az, hogy van-e a palesztinoknak írott alkotmányuk vagy nincs. A világ legdemokratikusabb országa, Nagy-Britannia is alkotmány nélkül működik. A Szovjetuniónak viszont volt egy írott alkotmánya, amely még az amerikai alaptörvényen túlmenően foglalkozott az emberi szabadságjogokkal, de abból semmit nem valósítottak meg. Amit mi akarunk, az az, hogy legyen alapvető változás az ottani hatalomgyakorlásban, ám ez a gond nemcsak a palesztinokat érinti, hanem összarab kultúrprobléma. Minden arab rezsim antidemokratikus és korrupt. Izrael viszont alkotmány nélkül is teljes mértékben demokrácia.
– Izrael nem hajlandó elfogadni a palesztin menekültek visszatérését szülőföldjükre, Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök viszont székfoglaló beszédében kizárta, hogy lemondjanak erről a jogról. Nem tart attól, hogy az alapvető nézetkülönbségek miatt az „útiterv” is csak egy elvetélt béketörekvés lesz?
– A változás a palesztin politikai életben nem az álmok kifejezésében történt, hanem abban, hogy a kormányfő ellenzi a terrort, Jasszer Arafat viszont támogatja. Nem vártuk el, hogy legyen egy palesztin miniszterelnök, aki Izrael álláspontját minden esetben elfogadja. Ezek a témák alapot képeznek a későbbi tárgyaláshoz. Ami viszont csak akkor kezdődhet el, ha véget ér a vérontás. Abbász nem azt mondja, hogy rossz a terror, hanem szerinte nem vezette őket eredményre. Ha sikerül véget vetnie az erőszaknak, akkor majd tárgyalhatunk a területekről, Jeruzsálem státusáról, de addig nem.
– Ámrám Micna, a Munkapárt volt vezetője viszont korábban kijelentette: ő akkor is tárgyalna a békéről, ha dörögnének a fegyverek, mert a béke a legfontosabb. Távozása nem azt jelenti, hogy Izraelben ez a fajta békepárti politizálás egyszerűen nem működik?
– Nem Izraelben nem működik az ilyesfajta politizálás, hanem az arabokkal nem lehet így tárgyalni. Ha bármilyen engedményt teszel, az arabok nem a béke felé való törekvésként értékelik, hanem a gyöngeség jelét látják benne. Ez egy pszichológiai probléma, amelyet az izraeliek megértenek, de Ámrám Micna nem látta ilyen tisztán a helyzetet. Ezért kellett távoznia a párt éléről.
***
Hazánk hídszerepben? Magyarország álláspontja közelebb áll a közel-keleti rendezésről Washingtonéhoz, mint az unióéhoz – mondta tegnap Tomi Lapid a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában. A politikus fontosnak tartotta a közép-európai térség Izraellel szembeni kedvezőbb hozzáállását, amely szerinte kiegyensúlyozza az EU inkább palesztinbarát vélekedését. Elmondta: Európában Franciaország állt az arabpárti politizálás élére, ám Párizs nem érti, mi mellett érvel évek óta Izrael és az Egyesült Államok. – Nem kívánom nekik, de ha az Eiffel-torony is ledől a Világkereskedelmi Központhoz hasonlóan, majd megértenek mindent – mondta az izraeli miniszterelnök-helyettes. (S. L. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.