A kamara ellenzi a kórháztörvényt

Ismét össztűz alá került a kórháztörvény-javaslat, amelyről ma tart zárószavazást az Országgyűlés. A Magyar Orvosi Kamara az előterjesztés visszavonására szólította fel a kormányt, Cser Ágnes ágazati szakszervezeti vezető pedig bejelentette: az Alkotmánybírósághoz, illetve az esélyegyenlőségi miniszterhez fordul, ha a parlament elfogadja a javaslatot.

2003. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meggyőző többséggel döntött a Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttgyűlése szombati rendkívüli ülésén arról, hogy a javaslat visszavonására szólítja fel a kormányt. Elfogadhatatlannak tartják ugyanis, hogy profitorientált vállalkozások tulajdonjogot szerezzenek egészségügyi intézményekben. Azt is szeretnék, hogy az orvosi jogállásról szóló törvény kamara által elkészített változatát a kórháztörvénnyel egy időben léptessék hatályba – áll a nagy többséggel elfogadott határozatban.
Rácz Jenő, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára – aki jelen volt a MOK küldöttgyűlésén – kijelentette: a kormány nem vonja viszsza a javaslatot. Arról már csak a képviselők dönthetnek, többségi szavazással – tette hozzá.
A hét végi rendkívüli küldöttgyűlés összehívására azért volt szükség, mert három héttel ezelőtt határozatképtelen volt a testület.
*
Ennek ellenére a többség akkor arra adott megbízást a kamara elnökségének, hogy akadályozza meg a profitorientált vállalkozások tulajdonszerzésének lehetővé tételét, illetve biztosítsa a szakmai érdekek érvényesülését az esetleges privatizáció után is. A kamara elnöksége ezt követően tárgyalt Medgyessy Péter miniszterelnökkel. A kormányfő a legtöbb szakmai javaslatot elfogadta, sőt kedvezményes hitelkonstrukciót ígért a dolgozóknak – lehetőséget kínálva a privatizációban való részvételre –, a lényegi kérésnek, azaz a profitérdekelt vállalkozások kizárásának azonban nem tett eleget. Ennek ellenére a kamara elnöksége nem kérte a javaslat viszszavonását.
Többek között ezzel magyarázza a MOK 98 tagja, hogy a szombati küldöttgyűlésen az elnökség visszahívására tett javaslatot, igaz, a kérdést nem vették napirendre.
Mánya Kristóf, a visszahívást kezdeményező egyik küldött elmondta: az elnökség „elszakadt” a küldöttgyűléstől és az orvostársadalomtól. – Annak ellenére sem határolódtak el a javaslattól, és megelégedtek az „üveggyöngyök” elfogadásával, hogy nyilvánvalóvá vált: az igazán fontos kérdésekben a kabinet nem fogadja el a MOK álláspontját. Az elnökségnek nem volt felhatalmazása a törvényről való egyezkedésre – mondta Mánya. Szerinte a kamara inkább „magyar orvosi kamarilla”, és „személyes érdekek mentén öszszefüggés van néhány vezető egzisztenciális előmenetele és szuperlojalitása között”. Ezzel arra célzott, hogy a MOK elnökét, Kupcsulik Pétert nagy valószínűséggel a SOTE I. Sebészeti Klinikájának vezetőjévé nevezik ki. Bár erről a rektori egyetemi tanács dönt, a klinikák fejlesztése az egészségügyi minisztérium hatásköre.
Kupcsulik Péter közölte: a kamara soha nem mondta, hogy elfogadja az előterjesztést. Örülnek, hogy egyes javaslataik bekerültek a szövegbe, azonban néhány nagyon fontos elem valóban hiányzik belőle. – A küldöttgyűlés úgy vélte, még mindig túl sok kockázatot rejt jelenlegi formájában a javaslat, ezért kéri annak visszavonását – tette hozzá. Hangsúlyozta: a küldötteknek jogukban áll bizalmatlansági indítványt benyújtani, azt a kamarai törvényben foglaltak alapján fogják rendezni.
Cser Ágnes, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke bejelentette: az Alkotmánybírósághoz, illetve az esélyegyenlőségi miniszterhez fordulnak, ha a képviselők ma elfogadják a javaslatot. Ezt többek között azzal indokolta, hogy a kormánytámogatással bekerült módosításban megfogalmazott munkavállalói tulajdonszerzés súlyos diszkriminációt tartalmaz. Az ugyanis csak az egészségügyi dolgozóknak enged tulajdonjogszerzést, míg ebbe a kategóriába nem tartoznak bele a gazdasági, műszaki és egyéb területen dolgozó felső- és középfokú vagy képzettség nélküli munkavállalók, őket ugyanis „egészségügyben dolgozóknak” nevezik. Cser továbbra is fenntartja azt az álláspontját, hogy nyereségérdekelt vállalkozásoknak nem szabad megengedni a tulajdonjog megszerzését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.