Indokolatlanul brutálisan bántak a Greenpeace-aktivistákkal a paksi demonstráción azok a magyar rohamsisakos rendőrök, akik érthetetlen módon kényszerítő eszközöket, gumibotot és bilincset alkalmaztak, sérüléseket okozva a békés tüntetőkön – hangsúlyozták tegnapi sajtótájékoztatójukon a környezetvédő szervezet képviselői, akik szerint az ellenük megindult eljárások is kifogásolhatók.
A szervezet kampányszervezője, Csáki Roland ismertetése szerint a szervezet csütörtöki demonstrációján a rendőrök menetoszlopban vonultak fel a helyszínen, ahol elsőként a tüntetők szirénázó autójánál intézkedtek. Az aktivisták egy részét kicsavart karral a járműhöz szorították, és megmotozták, hogy megtalálják a teherautó kulcsát, és elhallgattassák a szirénát. Ezután az erőmű kapujánál és a meteorológiai torony környékén tevékenykedőkre csaptak le. A kapuhoz láncoltakat erőszakkal a földre fektették, amíg megérkezett a rohamkocsi.
*
A másik csoportot, amely Csáki állítása szerint csak egy transzparenst kívánt felerősíteni a kerítésre, az erőmű biztonsági őrei akadályozták meg ebben, amíg a rendőrök meg nem bilincselték őket. Az egyik aktivista visszaemlékezése szerint gumibottal hasba vágták és fejjel előre hajították be a tüntetőket a szállítóautóba.
Kovács László külügyminiszter állításával szemben személyi sérülés is történt, hiszen az egyik svájci aktivistának eltört az ujja, egy szlovák állampolgár könyöksérülést szenvedett, egy másik tüntetőt pedig vascsővel találtak vállon, és több demonstrálón is kék-zöld foltok, könnyebb zúzódások keletkeztek – hangsúlyozta Csáki Roland. Elmondta: a zöldek kifogásolták, hogy a kihallgatásokon a védők nem lehettek folyamatosan jelen, illetve az aktivisták a több mint 30 fokos hőségben hét órán át nem kaptak folyadékot, miközben az őket kihallgató rendőrök ettek-ittak. A tüntetők nehezményezték azt is, hogy a bíróság épületében a karjuknál összebilincselve, hármasával őrizték őket órákon át.
Tompos Judith ügyvéd, a Greenpeace magyarországi jogi képviselője nevetségesnek nevezte, hogy a hat elítélt környezetvédő elleni vádiratban csupán annyi szerepelt, a vádlottak a kapunál megkíséreltek átmászni a kerítésen és eközben 150 ezer forintos kárt okoztak egy vezeték elszakításával, mégis kirívóan a társadalomra veszélyes magatartás, garázdaság és rongálás miatt szabtak ki rájuk súlyos ítéletet. Kiemelte: a vádban szereplő cselekményeknél hiányzik a társadalomra való veszélyesség. Közölte: soron kívüli kérelmet kellett előterjesztenie a bíróságon, hogy a büntetőeljárásban első fokon elítéltek biztosíték adása ellenében visszakaphassák útlevelüket, mert a paksi bíró a tárgyalás után szabadságra vonult.
Szakszerűen és a történtekkel arányos módon intézkedett a rendőrség – közölte Hatala József vezérőrnagy, az ORFK közbiztonsági főigazgatója. Hangsúlyozta: a paksi rendőrök a kialakult helyzethez képest arányosan éltek a törvény által biztosított kényszerítő eszközök alkalmazásával. A demonstrációt „előre, tudatosan a jogtalanság talajáról” szervezték, hiszen a Greenpeace ismeri a gyülekezési törvény vonatkozó előírásait – mondta a főigazgató, aki lapunknak kijelentette: nyoma sem volt transzparensnek az erőmű kerítésénél, a zöldek „balhéból” kívántak átmászni az erőmű területére.
Köllő Imre alezredes, a paksi rendőrkapitányság vezetője elárulta, a rendőrség egy internetes levelezőlistáról már június 3-án értesült a demonstrációról. Arra a kérdésünkre, hogyan jutottak hozzá egy szervezet belső levelezéséhez, csak anynyit mondott: egy munkatársuk vitte be a levelet a rendőrségre, de egyelőre nem ellenőrizték a forrást.
Pesszimista verzióra kell készülni
Értesüléseink szerint semmi új információra nem derült fény az erőmű vezetői által nemrég bemutatott kamerás vizsgálattal, hiszen csak 30 centiméterrel jutottak lejjebb a korábbi vizsgálatoknál, és a keretlemez hússzor húsz centiméteres nyílásán tekintettek be, ezért még mindig teljesen bizonytalan, hogy mi található a súlyos üzemzavart okozó tisztítótartályban, de a szakértők úgy vélik, a lehető legrosszabb változatra kell felkészülni az elhárítás előkészítésekor. A kamerás vizsgálatok szerint a helyzet a lehető legsúlyosabb az erőmű tisztítótartályában, így arra kérjük a kormányt, hogy figyelmét és határozott fellépését most már valóban az erőmű kerítésén belüli problémákra összpontosítsa, s ne az ellenzékre vagy a Greenpeace kerítésen kívül, békésen és csendesen tiltakozó aktivistái ellen irányuló brutális, megalázó rendőri fellépésre – közölte Koltai Tamás, a Fidesz Tolna megyei elnöke.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP