A Greenpeace aktivistáit azért állították elő, mert csütörtökön a paksi atomerőműnél tiltakoztak amiatt, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök nem adott választ az erőmű tervezett élettartam-meghosszabbításának eltörlését kérő levelükre. A Greenpeace most értetlenül áll a felettük hozott ítélet előtt (garázdaság és rongálás miatti kitiltás az országból), hiszen az 1972 óta fennálló szervezet az elmúlt több mint harminc évben éppen erőszakmentességéről volt közismert, és nem a társadalom ellen, hanem a társadalomért tartott demonstrációt – tájékoztatta lapunkat Kalovits Judit. A szervezet szóvivője által elmondottakat megerősítette Bernhard Drumel, a Greenpeace kelet-közép-európai irodájának ügyvezetője is, aki szerint a bírói indoklással ellentétben a tüntetők az emberek érdekében, a környezet védelméről szóltak, amely közérdek, ezért mindent elkövetnek az ítélet visszavonásáért.
Hat fiatal aktivistát – akik a csütörtök éjszakát is őrizetben töltötték – péntek este 21 óra előtt pár perccel úgy engedtek szabadon, hogy nem adták vissza az útlevelüket. A hatályos magyar törvények szerint viszont a vádlottak közül csak az kaphatja vissza az iratait, aki ellen már meghozták a jogerős ítéletet. A másodfokú ítéletig azonban akár egy év is eltelhet, ezért a zöldek feltehetően kénytelenek lesznek visszavonni a fellebbezést, hogy megkaphassák a papírjaikat.
– Kifogással éltünk az Alkotmánybíróságnál, mert a hatályos jogszabályok szemben állnak az alkotmánnyal, amely kimondja, hogy törvény nem korlátozhatja az alapvető jogok lényeges tartalmát – közölte lapunkkal Tompos Judith. – Ilyen a védekezéshez és a jogorvoslathoz való jog, ezért az Alkotmánybíróságnak gyorsított eljárásban kellene döntenie, hogy a védenceim fellebbezhessenek, és a következő tárgyalásig hazautazhassanak.
Kolláth György alkotmányjogász szerint is jóval elegánsabb lenne, ha a környezetvédők óvadék ellenében szabadlábon védekezhetnének, mert ebben az esetben nem korlátoznák a hazautazásukat, de ez a jogszabály csak július elsejével lép hatályba Magyarországon, így törvényesen járt el a rendőrség.
A paksi bíróság péntek este szabályellenesnek minősítette a rendőrök eljárását a szabálysértéssel vádolt 14 Greenpeace-aktivista ügyében, amelyben hétfőn várható ítélet. A bíró szerint gyorsított eljárást csak azokkal szemben lehet kezdeményezni, akik őrizetben maradnak, így a 14 szabálysértőt nem lehetett volna beidézni. A rendőrség hibát követett el abban is, hogy a tárgyalásig nem közölte a környezetvédőkkel, mivel gyanúsítják őket. Úgy tudjuk, a rendőrség és a bíróság paksi megmozdulásra adott reakcióinak aggályos következményeit az Amnesty International emberjogi szervezet is vizsgálja.
Zöldek a „lekezelő” rendőrségről
Tizennyolc magyarországi zöld szervezet tiltakozó közleményt adott ki az ellen a brutalitás és vádaskodás ellen, amellyel a rendőrség „lekezelte” az engedély nélküli csütörtöki paksi akciót, egyben szolidaritásukat fejezték ki a Greenpeace-szel. Az ország energiaellátását és a biztonságot nem a Greenpeace vagy más kritikus véleményt megformáló civil szervezet veszélyezteti, hanem az atomerőmű vezetése és az a politikai hatalom, amely máig nem vonta felelősségre és pozíciójukban hagyta a paksi baleset okozóit – áll a közleményben.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP