Bilincselés Pakson

Az atomerőmű élettartamának meghosszabbítása ellen tiltakozó, huszonegy őrizetbe vett Greenpeace-aktivista közül többen sérülést szenvedtek, miközben megbilincselték őket a rendőrök Pakson.

2003. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az atomerőmű élettartamának kormány által is támogatott meghosszabbítása ellen demonstrált tegnap a nemzetközi szervezet. A zöldek ügyvédje panaszt tett, mert szerinte bizonyítás nélkül, már ma reggel le kívánják zárni az előállítottak ügyét. Közülük többen börtönbüntetéstől tartanak.
Egymáshoz és a kerítéshez láncolt Greenpeace-aktivisták állták el az utat reggel kilenc órakor a paksi atomerőmű bejáratánál, majd megjelent a zöldek kisteherautója is. A környezetvédők meglepve tapasztalták, hogy a rendőri erők már a helyszínen várták őket. A rendőrség elszállította a járművet, majd a hiábavaló felszólítások után erőszakkal elhurcolta a tüntetőket is, eltörve az egyik demonstráló ujját, két másik tüntetőnek pedig könyök- és vállsérüléseket okoztak. A közelben néhány aktivista átvágott egy jelzőkerítést, és létrák segítségével kívánt közelebb jutni az erőműhöz, de a rendőrök őket is megbilincselték.
*
A negyven demonstráló közül huszonegyet állítottak elő, köztük osztrák, holland, török, angol, szlovák, román és magyar állampolgárokat. Csáki Roland kampányszervező lapunknak elmondta: eredeti tervük szerint addig maradtak volna az atomerőmű területén, amíg Medgyessy Péter kormányfő írásos garanciát nem ad arra, hogy nem hosszabbítják meg az erőmű élettartamát, illetve az alkotmánynak megfelelően a lakosság megkérdezése nélkül nem döntenek arról. Erről ugyanis még nem indult el az államigazgatási eljárás, de az erőmű közgyűlése már a meghosszabbítás mellett döntött, és több tízmilliárd forintos pályázatot írtak ki egy nukleáris hulladéklerakóra, amellyel gazdasági és beruházási hátteret teremtettek a folyamathoz. A környezetvédő szerint a jogi lehetőségeket mellőzve, gyorsított eljárással kíván a rendőrség példát statuálni a tüntetők ellen, ezért a Greenpeace azt tervezi, hogy a birtokukban lévő videofelvételek és fényképek alapján feljelentést tesznek a durva rendőri eljárás miatt. A zöldek tájékoztatása szerint aktivistáikat rendkívül súlyos büntetés várja. A külföldieket kitilthatják az országból, a hazai tagok pedig három évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak.
Tompos Judit, a Greenpeace ügyvédje szintén panasszal élt a rendőri eljárással szemben, mert egy iratismertetést követően, egy nap elteltével már sürgősséggel tárgyalja a bíróság az ügyet, bizonyítás, érdemi konzultáció és az észrevételek figyelembevétele nélkül. Az ügyvéd felháborítónak nevezte, hogy reggeltől késő délutánig mindössze egy-két meghallgatás történt – minősített garázdaság ügyében –, mert az egyik gyanúsított áthatolt egy dróthálón, amelyről nem tudta, hogy a védelmi rendszer része, és ezzel 150 ezer forintos kárt okozott.
Daubner Gabriella, a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense lapunkkal közölte: minden kihallgatáson részt vehet a tüntetők ügyvédje, de a vizsgálat nem indulhat el a helyszínelések értékelése és az adatgyűjtés előtt. Megjegyezte: mindenkinek van lehetősége jogorvoslattal élni, ha úgy érzi, nem volt megfelelő az eljárás vele szemben.
Kováts Balázs, az erőmű szóvivője az eseményeket úgy értékelte: „Nem megengedhető, hogy az ország egyik energiaközpontját hangulatkeltő és erőszakos demonstrációval veszélybe sodorják, s ezzel az ország energiaellátását ellehetetlenítsék.” A szóvivő a reaktorok 2012 és 2019 között lejáró élettartamának több mint százmilliárd forintba kerülő tervezett meghosszabbításáról azt mondta: a kormány és a vállalat vezetése támogatja az elképzelést.
A szóvivő egyelőre elhárította a válaszadást a tegnapi, belső forrásokra hivatkozó állításunkra, miszerint a súlyos üzemzavart okozó tisztítótechnológia megvásárlásáról szóló szerződést a vezetőség utasítására már a hatósági engedélyezés előtt aláírhatták, megkerülve az atomenergia-hivatalt. Azt azonban közölte: az orosz TVEL cég már benyújtotta koncepciótervét a kettes blokkban történt üzemzavar felszámolására, és megérkezett a Framatome ANP ajánlata is.
***
Az adófizetők kára?
Illés Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke szerint a PA Rt. a súlyos üzemzavar nyomán keletkező veszteséget nem a károkozóval, hanem a magyar költségvetéssel és a lakossággal kívánja megfizettetni. Az atomerőmű nemrégiben ismertetett üzleti terve egyértelművé teszi, hogy a vállalati veszteségeket és azt a többletköltséget sem kívánják behajtani a helyzetet előidéző Framatome-on, ami a drágább áram vásárlására kényszerülő magyar energiarendszert éri – hangsúlyozta a képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.