Elkezdődött az Energol-per

Az elsőrendű vádlott, Sarnyai Roland nem tett vallomást, ezért a rendőrségi kihallgatási jegyzőkönyv felolvasásával kezdődött tegnap a kilencvenes évek legnagyobb magyarországi olajügyének, az Energol-pernek a tárgyalása. A Fővárosi Bíróság tizenkilenc vádlott ellen folytatja az eljárást, akik az ügyészség szerint csaknem 6,7 milliárd forintos kárt okoztak adócsalással és rossz minőségű termék forgalomba hozatalával az államnak.

2003. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlottak padjára került Csikós József, az Energol Rt. egyik volt vezérigazgatója, aki a rendszerváltozás előtt az MSZMP KB egykori osztályvezetője volt, majd a Belügyminisztérium ezredeseként a központi adatnyilvántartó hivatalt vezette. Az Energol Rt. korábbi vezetői közül Drobilich Gábort és Ferencsik Attilát is megvádolta az ügyészség, csakúgy, mint a Monon Kft.-t irányító Tóth Béla vállalkozót, akit az 1990-es évek közepén egyes sajtóhírek a Fideszhez közel álló üzletemberként neveztek meg. A bűnügyi krónikákból ismert Conti Car elnevezésű cég tulajdonosai közül Csüllög Zsigmond és Radnai László is a per vádlottja.
A tegnapi tárgyaláson az elsőrendű vádlott, Sarnyai Roland nem kívánt vallomást tenni, és a kérdésekre sem válaszolt. Ezért a bíróság ismertette korábbi nyomozati vallomásait. Ezekben úgy nyilatkozott, hogy 1996-ban olajoscéget kívánt alapítani, s barátja tanácsára felkereste a tizenkilencedrendű vádlottat, Tomor Attila ügyvédet. Tőle tanácsot akart kérni, mert nem ismerte a társaságok alapításának módját. Erre az ügyvéd megjegyezte – állította a vádlott –, hogy van egy eladó cége, s minden papírt elintéz. Az ügyletet végül tető alá hozták, s miután az ügyvédi iroda megszerezte az A and C Kft. olajforgalmazáshoz szükséges jövedéki engedélyét is, egy hét múlva megjelent Csüllög Zsigmond, Radnai László, Vadnai Gábor és Dévényi Tamás, akik az újdonsült tulajdonosnak felajánlották, hogy segítenek felfuttatni a céget.
Két-három nap elteltével újra megjelent a társaság a hódmezővásárhelyi fiatalembernél, s a cég irataival együtt felvitték őt a margitszigeti Thermal Hotelbe, ahol a vádlott nyomozati vallomása szerint kigyúrt testőrök között fogadták. Ekkor erőszakot nem alkalmaztak, csupán a fellépésük, stílusuk volt fenyegető. Azt mondták neki, hogy mindenben segítik őt, neki csupán az aláírás lesz a feladata.
Később az ijedt vádlottat elvitték egy irodaházba, ahol 10-15 tömbnyi üres, de az A and C Kft. nevére kiállított számlát kellett kézjegyével hitelesítenie. Erről nem beszélhetett senkinek, mert – nyomozati vallomása szerint – halálosan megfenyegették. Radnai adott az elsőrendű vádlottnak egy mobiltelefont, s közölte: azon keresik majd, de mással ne beszéljen a készüléken.
Az energolosok számlát nyitottak az elsőrendű vádlott cégének, amelyre többször sporttáskányi pénzt kellett betennie, s milliós pénzátutalásokat intézett úgy, hogy nem is tudott az összegek eredetéről. Állítása szerint egy csepp olajat sem látott. Közreműködéséért esetenként mindössze 100 ezer forintot kapott. Sarnyai Roland azt állította: félelemből cselekedett, mert a családját is fenyegette a társaság. Arra gondolt – fogalmazott a nyomozati vallomásában –, hogy ő lesz a tizenharmadik, akit felrobbantanak Budapesten, ha nem tesz eleget az olajosok kéréseinek.
A tegnapi tárgyaláson az ügyész utalt arra, hogy esetleg vádmódosítás várható az ügyben. A büntetőper június 11-én folytatódik.
Ismeretes: az Energol-ügyben még 1996-ban keletkeztek az első operatív információk arról, hogy a cég strómanok közreműködésével, nagy mennyiségben importál fűtőolajat, amit azonban az adózás megkerülésével gázolajként értékesít. A rendőrség 1997 áprilisában látványos kommandósakcióval egy óbudai vendéglőben őrizetbe vette a Conti Car több vezetőjét, és egyidejűleg lecsapott az Energol igazgatóira is, majd még ugyanabban az évben letartóztatták Csikós Józsefet.
***
Portik Tamás megúszta.
Ügye elévülése miatt márciusban törölte a rendőrség Portik Tamás, az Energol Rt. volt külkereskedelmi igazgatója 1997 októbere óta fennálló nemzetközi körözését, pedig hosszú ideig az ő nevével kezdődött a legkeresettebb bűnözők listája. A bűncselekmény, amivel meggyanúsították, elévült, miután a rendőrség nem tudta elfogni Portikot. Állítólag a csaknem hatéves nyomozás alatt nem gyűlt össze annyi bizonyíték Portik ellen, amennyi a gyanúsításhoz szükséges lett volna. Az egykor az alvilág bankárának tartott Lakatos Andrással, azaz Kisbandival csaknem egy időben, 1996 őszén tűnt el Budapestről Portik Tamás is. November elsején pedig megindult a fővárosban a minden eddiginél véresebb alvilági leszámolássorozat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.