Egyebek mellett arról érdeklődtek a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szekciói az erőmű szakembereitől, hogy a reaktorok tápvízkollektor-cseréinek a Horn-kormány alatti elhalasztása hozzájárulhatott-e azokhoz a vas-oxid lerakódásokhoz, amelyek miatt tisztítóberendezést kellett alkalmazni a kettes blokkban – tudta meg lapunk. Mint arról korábban beszámoltunk, a magyar szakemberek egy része a lerakódások egyik fő okának tekinti, hogy egy kondenzátorüzlet miatt – amelyben érintett volt Szabó József egykori vezérigazgató, szocialista képviselő – elhalasztották a tápvízkollektorok cseréjét.
Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója beszámolt arról, hogy az atomerőmű kettes blokkjában vasárnap elvégzett kamerás felvételek alapján megállapítható: a tisztítótartályban lévő kazettáknak csak a felső harmada töredezett össze, egy-két uránpasztilla hullott ki a kötegekből. Így reményei szerint egy éven belül kiemelik a kazettadarabokat.
*
Az Országgyűlés a kormánypárti képviselők ellenszavazata miatt elvetette a házszabálytól való eltéréssel történő szavazást a paksi üzemzavart elemző parlamenti vizsgálóbizottság ügyében. – A vizsgálóbizottság csak szeptemberben kezdheti meg a munkát – panaszolta Koltai Tamás (Fidesz). A képviselő szerint az alapos vizsgálat azért is kellemetlen a szocialistáknak, mert azzal kiderülhetne, hogy tudhat-e valamit Medgyessy Péter mint az erőmű egykori tanácsadója az üzemzavar előzményeiről. Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint a „nyári vizsgálóbizottságosdi csak arra lenne jó, hogy e téren is fenntartsák az izgalmi állapotot”. Közben a bizottsági alelnöki posztjáról leváltott Illés Zoltánhoz hasonlóan Turi-Kovács Béla is kezdeményezi egy rendkívüli környezetvédelmi bizottsági ülés összehívását a Greenpeace elleni rendőri eljárás ügyében.
Óriási bajban a baloldali pártok, mindent elkövetnek, hogy átverjék a választókat