Csak azokról a betegeikről kapnak információt a háziorvosok, akiknek gyógyszereihez havonta átlagosan több mint százezer forint támogatást fizetett ki az egészségbiztosító, illetve akik egy-egy praxisnál az első tíz helyen állnak a „havonta legtöbb orvosságot fogyasztók” rangsorában. A levélből megtudhatják az orvosok, hogy a beteg milyen gyógyszerből mennyit váltott ki a patikában, és ahhoz milyen jogcímen – például térítésmentességet biztosító közgyógyigazolvánnyal vagy ötvenszázalékos normatív támogatással – jutott hozzá. Korábban szó volt arról, hogy a tájékoztatást minden betegről megküldenék, ám a körbe végül csak a „csúcsfogyasztók” kerültek be. A többiek gyógyszerfogyasztásáról egy számítógépes adatbázisból nyerhetnének információt az orvosok, ez a rendszer azonban júliustól még nem lesz működőképes, később vezetik be. Tervezték azt is, hogy információt adnak a háziorvosoknak arról: betegeik más doktorokkal milyen gyógyszereket íratnak fel. Ezzel kiszűrhető, ha valaki ugyanarra a betegségére több orvossal különféle készítményeket írat fel, amelyek beszedése súlyos egészségkárosodást okozhat. Világossá válhat az is, hogy kik íratnak fel a közgyógyigazolványuk terhére a személyes szükségletüket meghaladó mennyiségű orvosságot, s azzal ellátják például rokonaikat, ismerőseiket. Ezek az információk azonban még nem kerülnek fel a tájékoztatóra, ahhoz ugyanis jogszabály-módosításra van szükség.
A tájékoztató adatokat tartalmaz majd a háziorvosok gyógyszerfelírási szokásáról is. Kiderül: mennyi vényt írtak fel összesen a praxisukba bejelentkezetteknek, azokhoz mennyi tb-támogatást fizetett ki a biztosító, illetve mennyi volt a betegek térítési díja. Az adatokat korcsoportos bontásban közlik majd, s azok összehasonlíthatók lesznek a megyei és az országos átlagokkal.
Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője elmondta: a rendszert azért vezetik be, hogy a doktorokat ésszerűbb és megfontoltabb gyógyszerfelírásra ösztönözzék. Ezzel a biztosító éves szinten milliárdos megtakarítást remél. Hozzátette: az ésszerű gyógyszerrendelést jövőre jutalmaznák, azt azonban még nem tudta megmondani, hogy pontosan mennyivel.
Arra a kérdésre, hogy mit tesz a háziorvos, ha szembesül azzal, hogy betege feltűnően sok gyógyszert fogyaszt, Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke azt felelte: felhívják a figyelmét arra, hogy ezzel rizikót vállal, és akár súlyos egészségkárosodást okozhat magának. Más szankcióra a jogszabály nem ad lehetőséget – tette hozzá.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök