Gyógyszerfalók a háziorvos előtt

Július 15-én kezdik postázni a megyei egészségbiztosítási pénztárak a háziorvosoknak azokat a leveleket, amelyek a legtöbb orvosságot fogyasztó betegeikről, és saját gyógyszerfelírási szokásukról tartalmaznak adatokat – értesült lapunk.

2003. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak azokról a betegeikről kapnak információt a háziorvosok, akiknek gyógyszereihez havonta átlagosan több mint százezer forint támogatást fizetett ki az egészségbiztosító, illetve akik egy-egy praxisnál az első tíz helyen állnak a „havonta legtöbb orvosságot fogyasztók” rangsorában. A levélből megtudhatják az orvosok, hogy a beteg milyen gyógyszerből mennyit váltott ki a patikában, és ahhoz milyen jogcímen – például térítésmentességet biztosító közgyógyigazolvánnyal vagy ötvenszázalékos normatív támogatással – jutott hozzá. Korábban szó volt arról, hogy a tájékoztatást minden betegről megküldenék, ám a körbe végül csak a „csúcsfogyasztók” kerültek be. A többiek gyógyszerfogyasztásáról egy számítógépes adatbázisból nyerhetnének információt az orvosok, ez a rendszer azonban júliustól még nem lesz működőképes, később vezetik be. Tervezték azt is, hogy információt adnak a háziorvosoknak arról: betegeik más doktorokkal milyen gyógyszereket íratnak fel. Ezzel kiszűrhető, ha valaki ugyanarra a betegségére több orvossal különféle készítményeket írat fel, amelyek beszedése súlyos egészségkárosodást okozhat. Világossá válhat az is, hogy kik íratnak fel a közgyógyigazolványuk terhére a személyes szükségletüket meghaladó mennyiségű orvosságot, s azzal ellátják például rokonaikat, ismerőseiket. Ezek az információk azonban még nem kerülnek fel a tájékoztatóra, ahhoz ugyanis jogszabály-módosításra van szükség.

A tájékoztató adatokat tartalmaz majd a háziorvosok gyógyszerfelírási szokásáról is. Kiderül: mennyi vényt írtak fel összesen a praxisukba bejelentkezetteknek, azokhoz mennyi tb-támogatást fizetett ki a biztosító, illetve mennyi volt a betegek térítési díja. Az adatokat korcsoportos bontásban közlik majd, s azok összehasonlíthatók lesznek a megyei és az országos átlagokkal.

Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője elmondta: a rendszert azért vezetik be, hogy a doktorokat ésszerűbb és megfontoltabb gyógyszerfelírásra ösztönözzék. Ezzel a biztosító éves szinten milliárdos megtakarítást remél. Hozzátette: az ésszerű gyógyszerrendelést jövőre jutalmaznák, azt azonban még nem tudta megmondani, hogy pontosan mennyivel.

Arra a kérdésre, hogy mit tesz a háziorvos, ha szembesül azzal, hogy betege feltűnően sok gyógyszert fogyaszt, Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke azt felelte: felhívják a figyelmét arra, hogy ezzel rizikót vállal, és akár súlyos egészségkárosodást okozhat magának. Más szankcióra a jogszabály nem ad lehetőséget – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.