Lefoglalják a hamis Berkowitz-Márkát

A Fővárosi Bíróság kötelezte a Salamon Berkowitz érdekeltségi körébe tartozó Traubi Hungária Rt.-t, hagyja abba a Márka megjelölés használatát, egyben elrendelte a cégnél fellelhető, Márka névvel ellátott üdítőitalok, csomagolóanyagok és címkék lefoglalását.

Török László
2003. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónapja hozta meg jogerős végzését a Legfelsőbb Bíróság, amelyben elutasította a felperes Berkowitz-féle Traubi Rt. kérelmét, ami a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) határozatát támadta meg, amiért az a Promontorbor Rt. javára jegyezte be a Márka üdítőital védjegyét. A Promontorbor Rt. még 1998-ban jelentette be szándékát a termék védjegyének lajstromba vételére, azonban az ügyintézés lassúsága miatt erre csak 2001. január 26-án kerülhetett sor. Négy nappal a lajstromba vétel előtt a Traubi Hungária Rt. jelentkezett az MSZH-nál, azt állítva: egy kisvállalkozás, az Eger-Ital Kft. jogutódaként a védjegyoltalom kizárólag őket illeti meg. A hivatal azonban a Promontorbor Rt.-nek – amelynek jogelődje kezdetektől fogva gyártja az üdítőitalt – lajstromozta a Márkát, amit a Traubi bíróságon megtámadott. Az eljárás több mint két évig folyt, és ezalatt Berkowitzék folyamatosan forgalmazták az italt, jelentős kárt okozva a Promontorbornak.
*
Az eljárás során mindkét fél igyekezett igazolni jogosultságát a védjegyhasználatra. A Promontorbor a Pest Megyei Pincegazdaságtól eredezteti jogosultságát, amely Szentendrén gyártotta és palackozta az üdítőt. Érvelésük szerint 1984-ben a Márkát kifejlesztő Borgazdasági Vállalatok Trösztjétől megkapták a védjegyjogosultságot. A Traubi Hungária Rt. ugyanakkor megvásárolta az Eger-Ital Kft.-t, amely csekély mennyiségben ugyancsak gyártotta korábban a pincegazdaság üdítőitalát.
Bár a Promontorbor Rt. jogelődje már több mint húsz éve gyártja az üdítőitalt, az LB csak a védjegylajstromba vétel iránti kérelem időpontját vette figyelembe. Ám mivel a Promontorbor Rt. még így is több mint két évvel előbb kezdeményezte a Szabadalmi Hivatalnál a lajstromozást, ezért őket illeti az ehhez kapcsolódó mindenfajta jogosultság. (A rendszerváltozás előtt nem volt szokás védjegyoltalom alá helyezni az állami vállalatok termékeit.)
Lang Róbert, a Traubi Hungária jogi képviselője szerint ebben az ügyben kifejezetten érdekes döntést hozott az LB, ugyanis a korábbi párhuzamos használattól függetlenül hozta meg végzését. – Birtokomban van három eseti döntés, amit az LB hasonló ügyekben hozott, és ezekben a korábbi párhuzamos használatra mindig tekintettel voltak, egyik fél sem kapott védjegyoltalmat – hangoztatta Lang. Éppen ezért kérték felülvizsgálati eljárás kezdeményezését az LB-től.
A LB döntését követően a Fővárosi Bíróság is meghozta végzését a védjegybitorlási perben, amelyben a bíróság ideiglenes intézkedés címén kötelezi a Traubi Hungária Rt.-t, hogy hagyja abba a „Márka” megjelölés használatát, valamint elrendeli a telephelyein fellelhető „Márka” megjelöléssel ellátott üdítőitalok, csomagolóanyagok és címkék lefoglalását. A végzés ellen lehet fellebbezni, ugyanakkor az előzetesen végrehajtható.
Bár a Traubi Hungária hivatalos levélben tudatta a Promontorbor jogi képviselőjével, hogy Márkára vonatkozó megrendeléseket nem vesznek fel, illetve a termékcsalád forgalmazását megszüntetik, még mindig piacon van az árujuk. Ezt azzal magyarázta Lang Róbert, hogy a kereskedelmi egységekben raktáron még van a termékből. A Traubi jogásza állítja, hogy a Márka-védjegyeket megsemmisítették.
A Promontorbor Rt.-nek jelentős kára származott a körülményes igazságszolgáltatást kijátszó, váratlan vetélytárs felbukkanásából. A forgalom harmadára esett vissza, ami természetesen jelentős bevételkieséssel járt együtt, emiatt alkalmazottakat is el kellett bocsátani – nyilatkozta lapunknak Gágány Tibor, a vállalat vezérigazgatója. A cég mindezekért további intézkedéseket kíván foganatosítani, kártérítési követelésünk a Berkowitz-céggel szemben több százmillió forintra is rúghat – tette hozzá Gágány.
***

Az amerikai vállalkozó vérszemet kapott?

Egy magyar feltalálógárda fejlesztette ki a Márka üdítőitalt még a 70-es években a Borgazdasági Vállalatok Trösztjének központi laboratóriumában. Gágány Tibor, a jogutód Promontorbor Rt. vezérigazgatója irodájának falán még mindig ott lógnak a Márkával különféle élelmiszerversenyeken elnyert korabeli díjak. – Ami történt, olyan, mintha valaki gondolna egyet, majd Pepsit vagy Coca-Colát kezdene előállítani – mondta a Magyar Nemzetnek Gágány Tibor 2001-ben, amikor tudomást szerzett arról, hogy a Traubisodát is vitatott jogi háttérrel gyártó Salamon Berkowitz cége is elkezdte gyártani az üdítőitalt. – Berkowitz vérszemet kapott a sikerünk láttán – fogalmazott a vezérigazgató, hozzátéve, hogy a Márka újra reneszánszát éli, alig győzik a megrendeléseket. Gágány szerint a Berkowitzék gyártotta Márka az íze alapján aligha készülhetett az eredeti receptúra alapján, sokkal inkább a Bambira hasonlított. Rámutatott arra is, hogy az Eger-Ital Kft., amelytől a Traubi Rt. eredezteti a bíróság által el nem ismert jogosultságát, az amerikai vállalkozó cégfelvásárlása előtt olyan csekély mennyiségben gyártotta a Márka üdítőitalt, hogy a Promontorbor Rt. nem látta okát a közbelépésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.