Tegnap megérkezett a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz a kórháztörvény elfogadott szövege. Miután hétfőn a kormánypárti képviselők a jogszabály sürgősséggel való kihirdetését kérte, az alkotmány szerint Mádl Ferencnek öt napja van, hogy döntsön: aláírja-e a törvényt. Ha nem, akkor kérheti az Alkotmánybíróság (Ab) állásfoglalását, vagy visszaadhatja a dokumentumot a parlamentnek.
Csehák Judit telefonon ajánlotta fel Mádl Ferencnek, hogy – ha igényt tart rá – minden kérdésére választ ad a törvénnyel kapcsolatban. Tájékoztatná az államfőt minden kapcsolódó jogszabályról, illetve azokról a garanciákról, amelyeket a kórháztörvény nyújt az egészségügyi dolgozók számára. Csehák hangsúlyozta: azt érzékelte decemberben – amikor az államfő visszaadta a parlamentnek a szociális törvényt –, hogy Mádl Ferenc és munkatársai „talán nem rendelkeztek minden információval”.
Csáky András (MDF) szintén időpontot kért az államfőtől. Azt javasolná Mádlnak, kérjen előzetes normakontrollt az Ab-tól a törvény kapcsán. „Jó lenne, ha nem hónapok vagy egy év múlva derülne ki, hogy megalapozottak az aggályok” – mondta. Előzetes normakontrollt javasolt korábban Mikola István volt egészségügyi miniszter is.
Az esetleges további lépésekről szólva Selmeczi Gabriella fideszes egészségpolitikus elmondta: újfent javasolják egy minőség-ellenőrzési hivatal felállítását, amely a fogyasztóvédelemhez hasonlóan ellenőrizné, hogy ne sérüljenek a betegek jogai az egészségügyi ellátásban. Korábban az Egészségügyi és a Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke, Cser Ágnes azt jelentette be, hogy az Ab-hoz, illetve az esélyegyenlőségi miniszterhez fordul. Tart azoknak az aláírásoknak az összegyűjtése is, amelyekkel népszavazást lehetne kiírni arról, hogy egészségügyi kérdésekről csak kétharmados többséggel dönthessen a Ház.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről