Kiss Mihály, a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete elnöke a sajtó és a politika bizonyos köreit tartja felelősnek az erőmű presztízsének folyamatos rombolásáért – derült ki a Paksi Atomerőmű Rt. tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az erőműben működő négy szakszervezet közösen követelte: elsődleges legyen a sérült üzemanyag-kazetták biztonságos eltávolítása, és csak ezt követően foglalkozzanak a kettes blokk újraindításával, mert aggályosnak tartják, hogy a vezetőség vizsgálja a helyreállítás lehetséges módozatait.
Koltai Tamás (Fidesz) szerint a bizalom elvesztése annak eredménye, hogy még ma sem tudja senki, mi az igazság Pakson. Úgy látja, mivel a közvélemény hetekkel Európa második legsúlyosabb nukleáris üzemzavarát követően újabb és újabb megdöbbentő hiányosságokról értesült, az emberek növekvő aggodalommal szemlélik az eseményeket. Közölte: az igazság megismeréséhez elengedhetetlen egy parlamenti vizsgálóbizottság mielőbbi felállítása, de módosító indítványukkal, amely 2003. október 31-ig engedné a vizsgálódást, a szocialisták megkezdték ellehetetleníteni a leendő testület munkáját.
Juhász Gábor, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezető-helyettese válaszképpen kijelentette: ma Magyarországon – Koltai Tamás képviselőn kívül – mindenki tudja, hogy mi történt Pakson: a közvélemény és a szakmai körök is.
A paksi atomerőműben bekövetkezett áprilisi üzemzavar elhárítására szóló ajánlatokat várhatóan csütörtökön nyújtja be az orosz TVEL, illetőleg az üzemzavart okozó Framatome ANP cég – közölte Kocsis István, az atomerőmű vezérigazgatója.
A vezérizgató egyebek mellett beszámolt arról is: elvégezték az újonnan beszerzett neutronfluxus-mérő tesztelését a paksi atomerőmű egyes blokkjában, és még a nap folyamán áttelepítik a műszert a kettes blokkba, a sérült elemeket tartalmazó tartály közelébe.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP