Konstrukciójában és használatában sem felelt meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) biztonsági szabványának a paksi atomerőműben alkalmazott tisztítótartály, de ennek alkalmazásáért és az ezzel kapcsolatos hiányosságokért nagy felelősség terheli a Paksi Atomerőmű (PA) Rt.-t és az Országos Atomenergia Hivatalt (OAH) is – állapította meg a nemzetközi intézmény Magyarországon tartózkodó szakértői csoportja.
Miroslav Lipur, a csoport szakértője a hivatal tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: az OAH mint felügyeleti szerv és a PA Rt. sem óvatosan hozta meg döntéseit egy gyakorlatban még kipróbálatlan technológiával kapcsolatban. Az új berendezés veszélyeinek alulbecsüléséhez és gyenge felméréséhez vezetett, hogy túlságosan a német–francia alvállalkozóra, a Framatome ANP-re hagyatkoztak, mert bíztak a cégben, és a termelési szempontok előtérbe helyezése miatt mindenre kevés maradt az idő. A NAÜ beszámolója szerint az erőmű és az alvállalkozó is felelős azért, hogy szinte közvetlenül a reaktorból, pihentetés nélkül emeltek át a mosóberendezésbe fűtőanyag-kazettákat, amelyek könnyebben felforrósodhattak, amikor a tisztítást követően, az úgynevezett B üzemmódban csak alacsony teljesítményű keringetőszivattyú működött.
*
A NAÜ szakemberei szerint súlyos hibát követett el az OAH is, amikor kevésbé szigorú felülvizsgálatot és értékelést készített a megengedettnél a tisztítóberendezésről, amelyre csak elvi engedélyt adott.
Nem kisebb gondatlanságnak tartja a NAÜ azt sem, hogy a Framatome ANP emberei a PA Rt. felügyelete nélkül dolgozhattak az erőműben, az üzemeltető személyzet nem megfelelő kiképzést kapott, és az erőműnek nem volt elfogadhatóan kidolgozott üzemeltetési és védelmi szabályzata a technológia alkalmazására.
Miroslav Lipur az üzemeltető mellett az erőmű felelősségét látja annak a helyzetnek a kialakulásában is, hogy a fűtőanyagkazetták több órán keresztül alacsony teljesítményen hűtve, B üzemmódban álltak a tisztítótartályban, mert eközben gőzbuborékok alakulhattak ki a hűtőanyagban, amelynek így még jobban lelassult a keringése. A szakértő szerint a hosszú várakozás is hozzájárult ahhoz, hogy 1000 Celsius-fokra emelkedett a tartály hőmérséklete, így a fedél leemelése utáni hősokk szétroncsolta a fűtőelemeket.
Ken Brockman, a szakértői csoport vezetője elmondta: a jelentésük tervezetét átadták az OAH-nak, de azt a NAÜ titkársága Bécsben még felülvizsgálja, egy hónapon belül pedig véglegesíti, és átadja a magyar kormánynak.
Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: a súlyos hiányosságokról szóló jelentés ellenére egyelőre nem tervez személyi változtatásokat az erőmű vagy a hatóság élén. Hozzátette: személycserék várhatók azonban, ha a NAÜ végleges jelentéséből kiderül az erőmű vezetőinek felelőssége. A sajtótájékoztatót követően Rónaky József, az OAH főigazgatója elismerte a hatóság felelősségét.
Csonkabizottság Greenpeace-ügyben
Az MSZP bojkottálja a parlament környezetvédelmi bizottságának a paksi Greenpeace-demonstráció kapcsán csütörtökre összehívott tanácskozását, mert a testületet Turi-Kovács Béla (Fidesz) elnök önkényesen hívta össze, és a bizottság napirendjén szereplő meghallgatások nem a környezetvédelmi, hanem a rendészeti, illetve a nemzetbiztonsági bizottság feladatkörébe tartoznak – közölte Orosz Sándor szocialista képviselő az MSZP-frakció környezetvédelmi munkacsoportjának vezetője. A képviselő szerint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség Paksról szóló jelentése megerősíti a környezetvédelmi bizottság korábbi meghallgatásain elhangzottakat. Az MSZP szerint menniük kell a paksi atomerőmű vezetőinek, ha bebizonyosodik, hogy felelősség terheli őket a súlyos üzemzavar kialakulásáért. Orosz Sándor tegnap közölte: egy jól szervezett erőműben csak emberi mulasztás miatt következhet be olyan súlyos esemény, amely Pakson történt.
Továbbiak az 5. oldalon
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP