Nincs ingyen szívgyógyszer

Nem válnak ingyenessé a szív- és érrendszeri betegek gyógyszerei az idén. A választási kampányban tett vállalásból annyi valósulhat meg egyelőre, hogy a szívbetegek kisebb része által szedett koleszterinszint-csökkentőkért kevesebbet kell majd fizetni.

2003. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnök minden választópolgárhoz eljuttatott személyes hangvételű levelében ígérte meg, hogy ingyenessé teszik a szív- és érrendszeri betegek gyógyszereit. A választási kampány során a kormány jelenlegi tagjai közül többen is felvállalták az ötletet, amiről több televíziós és rádiófelvétel is tanúskodik. Később azonban ingyenesség helyett már csak kiemelt támogatást emlegettek az illetékesek. Volt olyan verzió is, miszerint néhány szívgyógyszerért a betegeknek nem kellene ugyan fizetniük (tehát a társadalombiztosítási támogatásukat száz százalékra emelnék), ám a jogosultságot jövedelemlimithez kötnék. Nyilvánvaló volt ugyanis, hogy az összes szív- és érrendszeri beteg összes orvosságának ingyenessé tételére nincs pénz. A legújabb elképzelés szerint az ingyenes szívgyógyszer ígéretéből az idén annyi valósulna meg, hogy a koleszterinszint-csökkentőkhöz nyújtott átlagosan hetvenszázalékos támogatási mértéket kilencvenre emelnék.
*
Ez azt jelenti, hogy változatlan fogyasztói ár mellett ezekért a termékekért valamivel kevesebbet kellene fizetniük a betegeknek. Ezt jelezte Hamvas József, a szaktárca főosztályvezetője, és erre utalt a miniszterelnök is nemrég a parlamentben. Akkor a kormányfő hozzátette, hogy ez csak az első lépés lenne, s a kedvezményt később tovább szélesítenék.
A koleszterinszint-csökkentők az úgynevezett kardiovaszkuláris gyógyszerek csoportjának csak egy kis részét alkotják. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint a szív- és érrendszeri betegségekre kiváltott gyógyszerek fogyasztói ára tavaly 82 milliárd forint volt, ebből a koleszterinszint-csökkentőké 8,6 százalékot, azaz 9,5 milliárdot tett ki. Bartucz Attila, az OEP szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az arány nagyobb – 15 százalékos –, ha a betegek által fizetett térítési díjat vizsgáljuk. Hozzátette: az átlagosan hetvenszázalékos támogatási mérték kilencvenre emelése a beteg költségeit egyharmadára csökkenti. A kalkulációk szerint a koleszterinszint-csökkentők támogatásának emelése szeptemberi bevezetéssel számolva mindössze négyszázmillió forintba kerülne, szemben egy szélesebb körű kedvezmény többmilliárdos költségével.
Dajka Miklós, a betegeket képviselő Magyar Szív Egyesület elnöke lapunknak úgy fogalmazott: nagyon sokan csalódnak. Hozzátette: hiába válnak olcsóbbá a koleszterinszint-csökkentők, ez nem segít a betegek többségén, pedig ők egy infarktus vagy szívműtét után nem tudnak már visszakerülni a munkaerőpiacra.
Selmeczi Gabriella fideszes egészségpolitikus szerint az ígéret csak szemfényvesztés volt, s a kormány – látva a költségigényt – meghátrált. Kérdéses egyébként az is, hogy a gyógyszerár-támogatási rendszer tervezett átalakítása miként befolyásolja a terveket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.