A Paksi Városi Bíróság gyorsított büntetőeljárásban tárgyalta azt az ügyet, amelyet csoportosan elkövetett garázdaság vádjával indítottak. Az aktivistákat egy év próbára bocsátotta a bíróság, a német, a svájci és a három osztrák állampolgárt egy évre kitiltotta Magyarország területéről.
A tárgyalást többször felfüggesztették, mert a vádlottak ügyvédje kifogást emelt a tolmácsok elfogultsága miatt. Tizenöt másik aktivista ellen rendzavarás miatt folytattak le szabálysértési eljárást.
Tompos Judith, a Greenpeace ügyvédje több ponton kifogásolta a környezetvédők elleni eljárás jogszerűségét. Tájékoztatása szerint a 15 szabálysértő ügyét már lényegében lezárták, mire ő a helyszínre érkezett, és a védekezéshez való jog is sérült, mert a gyorsított eljárás során nem volt módja védenceivel konzultálni. Ráadásul a hivatalból kirendelt négy tolmács közül kettő a paksi atomerőmű alkalmazottja volt, s ez súlyos összeférhetetlenség. Az ügyvédnő közölte: a bizonyítási eljárás kizárólag a vád bizonyítékaira koncentrált, ezért pótnyomozást indítványoz majd. Szerinte megalapozatlan a gyanúsítottak ellen emelt minősített bűncselekmény vádja is.
Josef Unterweger, a Greenpeace osztrák szervezetének ügyvédje kijelentette: a magyar hatóságok eljárása sérti az emberi jogi konvenciónak mind a kínzás tilalmára, mind pedig a méltányos eljárásra vonatkozó előírásait, mert több aktivista az őrizetbe vételkor sérüléseket szenvedett, azután pedig az érintettek az őrizetben órákon át nem kaptak enni, s magyar ügyvédjüket akadályozták a munkában.
Kalovits Judit magyarországi szóvivő szerint a szervezet sehol sem tapasztalt ilyen mértékű rendőri erőszakot. – Ma Magyarországon focistákat szabadon megverhetnek, de egy békés tüntetésnek így kell zárulnia anélkül, hogy megszólalna a belügyminiszter – panaszolta a szóvivő, aki szerint a zöldek tiltakozó levelet juttattak el Medgyessy Péterhez, és már az Amnesty International is foglalkozik az üggyel.
Tegnap Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter is felvette a kapcsolatot Kovács László magyar külügyminiszterrel az ügyben. – A Lamperth Mónika belügyminiszterrel és Köllő Imre paksi rendőrkapitánnyal folytatott konzultáció után tájékoztattam osztrák partneremet, hogy – a hamis hírekkel ellentétben – a hat osztrák aktivista közül senki sem sérült meg, a rendőrség egyébként sem használt kényszerítő eszközöket – mondta a külügyminiszter.
Kovács László kitért arra, hogy az osztrák aktivisták közül hárman szabadlábon védekezhetnek, hármójukat pedig a rendőrség őrizetbe vette, de gyorsított bírósági eljárásban valószínűleg még pénteken szabadon engedik és kiutasítják őket Magyarországról. Ezt az osztrák külügyminiszter aszszony megnyugvással vette tudomásul – közölte Kovács László.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő lapunk kérdésére elmondta: aki nem tartja be a jogszabályokat, annak felelnie kell. Törvénytelen, előre be nem jelentett tüntetésről volt szó, 40, zömében külföldi demonstráló megpróbálta megrongálni az atomerőmű berendezéseit – vélte. Szerinte Magyarország törvényei tökéletesen összhangban vannak az Európai Unió szabályaival.
A nemzetközi szervezet elleni brutális fellépés azt is jelenti, hogy a kormány válogatás nélkül beveti eszközeit, hogy elterelje a figyelmet a Medgyessy-csomagról – véli Koltai Tamás (Fidesz), aki szerint ezzel egy „új, szocialista országimázst” teremt meg a kormány.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP