Paks: Kocsis mehet, Hetzmann jöhet

Miközben a kormány Kocsis István, a paksi atomerőmű vezérigazgatója leváltását fontolgatja, az erőmű munkatársai attól tartanak, hogy Hetzmann Albert jelenlegi vezérigazgató-helyettes kerülhet a helyére. A dolgozók nagy része szerint ez nem jelentene pozitív változást, hiszen valójában eddig is a helyettes irányított az erőműben, ráadásul az ő felelőssége is felmerült a súlyos üzemzavar miatt.

2003. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) előzetes jelentése óta hangos a sajtó a paksi atomerőmű és az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) vezetőinek esetleges leváltásától.
A kormánykörökből kiszivárgó információk szerint Kocsis Istvánt, az erőmű vezérigazgatóját, Rónaky Józsefet, az OAH főigazgatóját és helyettesét, Vöröss Lajost kívánják eltávolítani beosztásából. Csillag István korábban azt nyilatkozta: ha a NAÜ mulasztásokat állapít meg, az személycseréket von majd maga után. Tegnap – az Országos Atomenergia Bizottság ülése után – pedig azt mondta, hogy „ha a felelősség megállapítása segíti a biztonság fenntartását a paksi atomerőmű üzemzavara következményeinek elhárításakor, akkor ez sem fog elmaradni”, ám hozzátette, hogy a témáról egyelőre nem tárgyaltak.
Informátoraink szerint az atomerőmű dolgozói attól tartanak, hogy megint csak egy „vezéráldozatra” szánja el magát a kormányzat, és így Kocsis István utóda helyettese, Hetzmann Albert lesz, aki szerintük eddig is teljhatalmú úrként tartotta állandó bizonytalanságban az erőmű szakértőit, és közvetve felelőssé tehető az üzemzavarért. A korábbi időszakban ugyanis Hetzmann Albert az üzemviteli igazgatói feladatokat látta el, felügyelve a vegyészeti főosztályt, amely először alkalmazta a tisztítást az erőműben, majd Kocsis István kinevezésétől kezdve a műszaki kérdésekben döntött. Ennek ellenére vezethette a súlyos üzemzavar kivizsgálását végző erőműbeli bizottságot, amely lefokozásokat hajtott végre, de a helyreállítás feladatait továbbra is azoknak a kezében hagyta, akik részben hozzájárultak a veszélyes helyzet kialakulásához.
Értesüléseink szerint – feltehetőleg felső utasításra – az első kamerás vizsgálatok eredményéről is jóval enyhébb közleményt adott ki az erőmű vezetése. A sérült fűtőanyagokat tartalmazó tisztítótartály alján ugyanis az erőmű közlésével ellentétben olyan porszerű anyagot is találtak, amelynek öszszetételét csak a mintavétel után állapíthatják meg teljes bizonyossággal. Kocsis István viszont azt nyilatkozta, hogy uránpor nem található a berendezés alján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.