Olyan intézkedéseket sürget a Pénzügyminisztérium (PM), amelyek csökkentik a gyógyszerekkel kapcsolatos állami pénzkiáramlást. A normatív támogatású gyógyszercsoportoknál például új elv alapján határoznák meg, hogy az egészségbiztosító mennyivel járul hozzá a készítmények megvásárlásához. A gyártók és a biztosító egyéni alkuja helyett az olcsóbb készítmények átlagárához szabnák minden termék támogatását. A PM annak ellenére, hogy tisztában van a várható negatív fogadtatással a lakosság részéről, minden készítménycsoportnál bevezetné az új rendszert. Az egészségügyi minisztérium is támogatja az áttérést, „első körben” azonban csak hat gyógyszercsoportnál. Nem véletlen: a PM-es verzió megvalósulása több mint 700 gyógyszer támogatásának megszűntét jelentené – ezekért tehát teljes árat kellene fizetniük a betegeknek –, másik ezer készítménynél pedig jelentősen csökkenne. Igaz, lenne körülbelül 540 olyan medicina is, amelynek nőne a támogatása.
A PM javaslatai között szerepel a 100 százalékos támogatási kategória megszüntetése is, ami helyett a biztosító csak az ár 98 százalékát fedezné. Ez azt jelenti, hogy a betegek ezekhez a kiemelten támogatott gyógyszerekhez nem ingyen, hanem térítési díj ellenében jutnának hozzá, igaz, az általuk fizetendő összeg nem lehetne több 500 forintnál.
*
Folytatás az 1. oldalról >
A PM azzal indokolja az elképzelést, hogy az eddigi ingyenesség pazarlást és visszaélést eredményezett. Az egészségügyi tárca ezt a javaslatot sem tartja elfogadhatónak, s megtartaná a százszázalékos támogatási kategóriát.
A hamarosan kormány elé kerülő anyagban arra is szerepel javaslat, hogy szűnjön meg minden olyan 90 és 100 százalékos támogatású – csak bizonyos betegségtípusra felírható – gyógyszer állami hozzájárulása, amely biztonsággal helyettesíthető olcsóbb, generikus (másolt) készítménnyel. A betegeknek tehát sok esetben át kellene térniük egy másik gyógyszerre.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán tett javaslatot az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), hogy miként lehetne csökkenteni a kiadásokat, ha azt a kormányzat elkerülhetetlennek tartja: szerintük jelenleg számos nem kellően hatásos – általában régi – készítmény megvásárlásához nyújt támogatást az OEP, amit adott esetben meg kellene vonni. Megfontolhatónak tartják minimális összegű receptdíj bevezetését is. Ez szerintük a felesleges gyógyszerfogyasztást, s a gyártók forgalmát is visszaszorítaná, viszont lehetőséget adna új termékek támogatására.
Valóban nem könnyű a helyzet, ha a kiadások mérsékléséről van szó. Az OEP gyógyszerkasszája ismét alultervezett, a hiány akár a 15-20 milliárd forintot is meghaladhatja az év végéig. Mindezt tetézik a kormányzati ígéretek – a szív- és érrendszeri betegek, valamint a csontritkulásban szenvedők gyógyszereinek ingyenessé tétele –, még akkor is, ha egyelőre ebből csak a koleszterinszint-csökkentők támogatásának emelése valósulna meg. A tb pénzkiáramlását növelné az új, korszerű termékek támogatása is. Ugyanez a helyzet a közgyógyellátottak számára térítésmentesen biztosított, elavult gyógyszerkör tervezett korszerűsítésével is. Ráadásul az előző kormánnyal három évre kötött megállapodás alapján a hazai gyártók mindenképpen ragaszkodnának év közepétől egy kisebb áremeléshez.
Íme Magyar Péter 5 legbotrányosabb mondata, amiből kiderül, hogy a botránypolitikus nem az, akinek látszik