Rosszul járnak a betegek

Drasztikus intézkedésekkel fogná vissza a gyógyszerár-támogatási kiadások növekedését a Pénzügyminisztérium, míg az egészségügyi tárca enyhébb megszorításokat javasol. Eközben a gyártók is megtették javaslataikat, ám bármelyik elképzelést is választja a kormány, számos betegnek többet kellene fizetnie, viszont ez az egészségbiztosítónak milliárdos megtakarítást jelentene.

2003. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan intézkedéseket sürget a Pénzügyminisztérium (PM), amelyek csökkentik a gyógyszerekkel kapcsolatos állami pénzkiáramlást. A normatív támogatású gyógyszercsoportoknál például új elv alapján határoznák meg, hogy az egészségbiztosító mennyivel járul hozzá a készítmények megvásárlásához. A gyártók és a biztosító egyéni alkuja helyett az olcsóbb készítmények átlagárához szabnák minden termék támogatását. A PM annak ellenére, hogy tisztában van a várható negatív fogadtatással a lakosság részéről, minden készítménycsoportnál bevezetné az új rendszert. Az egészségügyi minisztérium is támogatja az áttérést, „első körben” azonban csak hat gyógyszercsoportnál. Nem véletlen: a PM-es verzió megvalósulása több mint 700 gyógyszer támogatásának megszűntét jelentené – ezekért tehát teljes árat kellene fizetniük a betegeknek –, másik ezer készítménynél pedig jelentősen csökkenne. Igaz, lenne körülbelül 540 olyan medicina is, amelynek nőne a támogatása.

A PM javaslatai között szerepel a 100 százalékos támogatási kategória megszüntetése is, ami helyett a biztosító csak az ár 98 százalékát fedezné. Ez azt jelenti, hogy a betegek ezekhez a kiemelten támogatott gyógyszerekhez nem ingyen, hanem térítési díj ellenében jutnának hozzá, igaz, az általuk fizetendő összeg nem lehetne több 500 forintnál.
*
Folytatás az 1. oldalról >
A PM azzal indokolja az elképzelést, hogy az eddigi ingyenesség pazarlást és visszaélést eredményezett. Az egészségügyi tárca ezt a javaslatot sem tartja elfogadhatónak, s megtartaná a százszázalékos támogatási kategóriát.
A hamarosan kormány elé kerülő anyagban arra is szerepel javaslat, hogy szűnjön meg minden olyan 90 és 100 százalékos támogatású – csak bizonyos betegségtípusra felírható – gyógyszer állami hozzájárulása, amely biztonsággal helyettesíthető olcsóbb, generikus (másolt) készítménnyel. A betegeknek tehát sok esetben át kellene térniük egy másik gyógyszerre.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerdán tett javaslatot az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), hogy miként lehetne csökkenteni a kiadásokat, ha azt a kormányzat elkerülhetetlennek tartja: szerintük jelenleg számos nem kellően hatásos – általában régi – készítmény megvásárlásához nyújt támogatást az OEP, amit adott esetben meg kellene vonni. Megfontolhatónak tartják minimális összegű receptdíj bevezetését is. Ez szerintük a felesleges gyógyszerfogyasztást, s a gyártók forgalmát is visszaszorítaná, viszont lehetőséget adna új termékek támogatására.
Valóban nem könnyű a helyzet, ha a kiadások mérsékléséről van szó. Az OEP gyógyszerkasszája ismét alultervezett, a hiány akár a 15-20 milliárd forintot is meghaladhatja az év végéig. Mindezt tetézik a kormányzati ígéretek – a szív- és érrendszeri betegek, valamint a csontritkulásban szenvedők gyógyszereinek ingyenessé tétele –, még akkor is, ha egyelőre ebből csak a koleszterinszint-csökkentők támogatásának emelése valósulna meg. A tb pénzkiáramlását növelné az új, korszerű termékek támogatása is. Ugyanez a helyzet a közgyógyellátottak számára térítésmentesen biztosított, elavult gyógyszerkör tervezett korszerűsítésével is. Ráadásul az előző kormánnyal három évre kötött megállapodás alapján a hazai gyártók mindenképpen ragaszkodnának év közepétől egy kisebb áremeléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.