Strasbourgba mennek a zöldek

Szabálysértés hiányában felmentette a paksi bíróság azt a 14 Greenpeace-aktivistát, akik csütörtökön tüntettek a paksi atomerőmű előtt. A szervezet kártérítést és fájdalomdíjat követel, valamint Strasbourghoz fordul az emberi jogok európai konvencióinak megsértéséért.

2003. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kirívóan közösségellenes magatartás és rendőrségnek való ellenszegülés szabálysértésének vádjával kezdte meg tegnap annak a tizennégy fiatalnak a tárgyalását a Paksi Városi Bíróság, akik múlt hét csütörtökön odaláncolták magukat a létesítmény kerítéséhez és bejáratához. A Greenpeace aktivistái azért demonstráltak, mert Medgyessy Péter miniszterelnöktől nem kaptak választ a levelükre, amelyben kifogásolták az erőmű működésének tervezett meghosszabbítását, és biztosítékot kértek a létesítmény 2012 és 2017 közötti bezárására.
Tompos Judith, az aktivisták ügyvédje szabálysértés hiányában az eljárás azonnali megszüntetését, valamint a külföldiek – három osztrák, két szlovák, egy-egy brit, holland, német, román és svájci állampolgár – útlevelének visszaadását követelte. Kifogásolta, hogy a tárgyalásig nem volt módjuk megismerni, milyen szabálysértéssel vádolják a tüntetőket, ezért nem tudtak felkészülni a védekezésre. A bíró a fellebbezés lehetősége nélkül utasította el a kifogásokat, ugyanakkor elismerte az ügyvéd érvelését, hogy a vádlottak nem követtek el rendzavarást, mert nem közterületen, hanem közforgalom számára nyitott magánterületen tüntettek.
Ezzel a bíróság cáfolta a rendőrség feljelentésének tartalmát, miszerint az előállítottak közterületen láncolták magukat az erőmű kapujához, megakadályozva a szállítást, valamint szirénázással „riadalmat keltettek” az erőmű dolgozóiban, ezért rendzavarást követtek el.
A Greenpeace ausztriai szervezetének ügyvezetője, Bernhard Drumel kijelentette: felháborító, amit Magyarország megengedett magának. A letartóztatások során erőszakos túlkapások történtek, a kihallgatás közben zaklatták az őrizetbe vett személyeket, és a hivatalból kijelölt tolmácsnőről is kiderült, hogy az atomerőmű alkalmazottja. Hozzátette: a Greenpeace vizsgálja a feljelentés lehetőségét, valamint azt, hogy kártérítést és fájdalomdíjat követeljen a magyar hatóságoktól. Tájékoztatása szerint a Greenpeace panaszt készül tenni a Strasbourgban székelő Emberi Jogok Európai Bizottságánál (EEJB) is az emberi jogok európai konvenciójának többszöri megsértéséért. Öt külföldi és egy magyar Greenpeace-aktivista nem volt ilyen szerencsés. Őket – mint ismert – pénteken elítélte a Paksi Városi Bíróság. A zöldeket egy év próbára bocsátottak, és a külföldieket egy évre kitiltották az ország területéről.
Koltai Tamás (Fidesz) a parlamentben azonnali kérdést tett fel Medgyessy Péter miniszterelnöknek az ügyben. A képviselő azt firtatta, hogy egy évvel az uniós csatlakozás előtt a kormányfő elfogadhatónak tartja-e a „gumibotos országimázs-építést”, és mit kíván tenni, hogy Magyarországon többé ne sérthessék meg senkinek az emberi jogait. A kérdésre Lamperth Mónika belügyminiszter válaszolt. Leszögezte: a rendőrség jogszerűen járt el, mert egy törvénysértő, előre be nem jelentett tüntetést oszlatott fel. Szerinte komoly sérülés sem történt, csupán az egyik demonstráló ujja repedt el, egy másik aktivistának pedig korábbi könyöksérülése „horzsolódott fel”.
Az ausztriai környezetvédők pártja (a zöldek) a burgenlandi tartományi parlament ülésén követeli majd a paksi üzemzavar független technológiai kivizsgálását.
***
Videokép a fűtőelemekről.
A baleset után több mint két hónappal, szombatról vasárnapra virradó hajnalban az atomerőműben végre sikerült elvégezni a megsérült tisztítótartály kamerás vizsgálatát – derült ki tegnap Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója tájékoztatójából. Aszódi Attila, a munkálatokat felügyelő miniszteri biztos hozzáfűzte: ez alapján ma már biztosan elmondható, hogy az összes fűtőanyag-kazetta megsérült, jelentős részük teljesen eltört, és a burkolatuk szétszakadt. Ez azt is jelenti, hogy a helyreállítás a várakozásoknak megfelelően több mint egy évig eltarthat, naponta ötvenmilliós kárt okozva az erőműnek és az államnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.