Szeméttelepért agitál a tárca Kosdon

Püspökszilágy, Göd és Sződ elutasítása után most a Váctól északra, a Cserhát és a Naszály-hegy festői turistaútjai mentén fekvő Kosd településen kezdett kampányba a környezetvédelmi tárca egy szemétlerakó megépítése érdekében. A mintegy hatmilliárd forintos beruházáshoz az Európai Unió nyújtana hárommilliárd forintot. A beruházással kettészakadhat a táj ökológiailag egységes élővilága, de megváltozhat a békés hegyvidéki falu élete is.

2003. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pest megye kilenc kistelepülése nyújtott be két évvel ezelőtt közös pályázatot a környezetvédelmi tárcához, az uniós forrásokat kezelő ISPA-alaphoz fordulva a hulladékgazdálkodásuk támogatásáért. A minisztérium azonban több mint tízszer ennyi település (99) együttműködését, és egy központi szemétlerakó megépítését ígérte a támogatásért cserébe, mert az alap csak akkor nyújt segítséget, ha legalább háromszázezer lakos szemetének elszállítását sikerül megoldani. Az eddigi lehetséges területeken azonban a lakosság sorra megvétózta a szeméttelep felépítését, a tiltakozások hatására a beruházás nem valósulhat meg Püspökszilágyban, Gödön és Sződön sem.
Jelenleg Kartal, Aszód és Kosd áll „versenyben” a beruházás elnyeréséért. Az önkormányzatok közötti harc tétje a több száz milliós támogatás és állandó apanázs a nem helyi szemét elhelyezéséért köbméterenként. Ennek érdekében még attól sem rettennek vissza, hogy természetvédelmi területek környezetében, turistaútvonalak közelében, az úgynevezett Úrkúti-erdőkben engedélyezzék a lerakó megépítését, és az azt megközelítő utak létrehozását, naponta sok tucat szemétszállítót irányítva a békés tájra, jelentősen szennyezve a környezetet, és nem utolsósorban rontva a település lakóinak életkörülményeit.
– A mostani helyzet szerint Kosd a kedvezményezett a pályázó települések közül, de még csak előzetes tárgyalásokat folytattunk a helyi önkormányzattal – közölte Becker László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nemzetközi támogatások főosztályának vezetője, aki elmondta: a kivitelezésnek két éven belül el kell kezdődnie, mert egyébként Pest megye nem kapja meg az uniós támogatást. Ezért a minisztérium megbízásából több százezer forintnyi közpénzért egy kommunikációs cég járja a falut, hogy meggyőzze a helybelieket a beruházás előnyeiről.
A főosztályvezető ismertetése szerint a lerakónak 1,5 millió tonna szemetet kell befogadnia évente, mintegy 15-20 év futamidőre, hiszen mind a kilencvenkilenc településről ide hordanák a hulladékot. Erre ráépülhet a települések között létrejövő hulladékgazdálkodási rendszer, de eddig csak a szándéknyilatkozatot aláírók fele jelezte testületi határozattal a projektben való részvételét.
Urbán Ferencné, Kosd polgármestere egyelőre nem kívánt nyilatkozni a minisztériummal folytatott tárgyalásokról. Csak annyit árult el, a képviselő-testület döntése után népszavazást írnak ki a faluban, így a lakosság nélkül nem dönt majd senki. Jelen lévő informátoraink szerint a település 900 millió forintos egyszeri támogatást, minden köbméter lerakott szemét után négy euró juttatást, nyolc kilométeres elkerülőutat, a helyiek szemetének ingyenes elszállítását, és a veszélyes hulladékok lerakásának mellőzését kérte egy nemrég lezajlott tárgyaláson, amelyen a minisztérium illetékese mellett jelen volt az a Dobó István is, aki a pusztazámori szemétlerakó előkészítésében serénykedett a Pilisi Parkerdő Rt. igazgatójaként, Keller László szocialista képviselő társaságában. Dobó a falubelieknek most az Ipoly Erdő Kft. képviselőjeként mutatkozik be, de a környezetvédelmi minisztériumban úgy tudják, hogy az ISPA-projekt megbízásából tevékenykedik. Az egykori igazgatót nem sikerült elérnünk telefonon.
Úgy tudjuk, a hétfői kosdi megbeszélésen Becker László, a minisztérium illetékese és Dobó István kijelentette: szó sem lehet 900 milliós támogatásról, a szemétszállítás ingyenességéről, és a nem helyi hulladékért is csak két eurót hajlandók fizetni köbméterenként. Továbbá a veszélyes hulladékok elhagyásáról sem akartak hallani, az ipari szemét átvétele nélkül ugyanis bajosan lenne kifizetődő a hatalmas beruházás. Azt azonban megígérték, hogy mintegy 300 millió forint értékben felújítják a település iskoláját, és községi hűtőházat építenek a málnatermeléssel foglalkozó kosdiaknak. Az persze kérdés, hogy a megközelítőleg negyven hektárosra tervezett szeméttelep közeléből származó málnát kinek tudják majd eladni az őstermelők.
A helyiek közül többen azért ellenzik a lerakó megépítését, mert a szemétszállítók útja Kosd ékköve, a festői Naszály-csúcs oldalában haladna el, a falu határában. Ráadásul éppen ott, ahol nemrég több új utcát jelölt ki az önkormányzat, s a falubeliek, illetve a betelepülők között éppen a szép panoráma és a háborítatlan környezet miatt vásároltak sokan telket. A hegyvidéki falu, amit egyesek az egyre nagyobb számú kiköltözés okán Vác Rózsadombjának is szoktak nevezni, egyben megszűnne zsákfalu lenni.
Borovits Ferenc, a település volt polgármestere ennek ellenére a helyiek társaságában többször is a falu „honfoglalás utáni legnagyobb lehetőségének” nevezte a lerakó megépítését. A Magyar Nemzetnek úgy érvelt: a hatmilliárdos beruházás javára lehetne a falunak, de csak abban az esetben épülhet fel, ha előtte a környezetre való ártalmatlanságáról meggyőződhetnek a kosdiak, megtekintve a helyszínt és egy referenciaterületet. Borovits elismerte: a szeméttelep felé az erdő turistaövezetén át vezetne az út, de szerinte a 99 település hulladékával legfeljebb 4-5 szemetesautó haladna el naponta az útvonalon, és ez nem veszélyeztetné az amúgy a természetvédelmi területen kívül eső erdőt.
Nagy Tamás, a Hulladék Munkaszövetség munkatársa már a korábbi tervekkel kapcsolatban is azt nehezményezte, hogy az ISPA-projekt együttműködési elképzeléseiben még csak fel sem merültek az alternatív hulladékkezelési megoldások. Szerinte aggályos az is, hogy más településekről akár hatvan kilométerre is „utaztatják” a hulladékot, autópályán vagy akár erdei utakon.
***
Hulladékhegyek a nemzeti park helyett.
Régóta közkedvelt célpont a Cserhát-hegység egyik utolsó nyúlványa, a Naszály-hegy. Rockenbauer Pál – a Másfél millió lépés Magyarországon című műsor ötletgazdája – egyik kedvenc helyének tartotta a hazánkban ritka fajnak élőhelyet biztosító vidéket. Két nagyobb barlangrendszer is található a mélyében, amelyekben csapatostul élnek a patkós orrú denevérek. A hegy északi részén, amely korábban sziklamászó-paradicsom volt, 1963 óta kőbánya és ezzel együtt cementgyár működik. A regionális lerakót azonban a rög eddig érintetlen déli lábánál, a csúcstól mintegy két kilométerre építenék meg. – A Naszály-csúcs környezetében igen értékes élővilág található, itt elsősorban kisemlőstani és növénytani kutatások folynak, többek között azért, hogy a védettségi fokozatot önkormányzatiról legalább országosra módosítsák, illetve hogy később a Duna–Ipoly Nemzeti Park része legyen a terület – mondta el korábban Horváth Balázs, a váci Göncöl Szövetség titkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.