Idén mindössze egymilliárd forint áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium rendelkezésére az országban lévő veszélyes hulladékok kármentesítésére, ez legfeljebb a nagyobb katasztrófák megakadályozására elegendő – mondta lapunknak Persányi Miklós, a tárca vezetője. Mint fogalmazott, a minisztériumnak fel kell állítania egy fontossági sorrendet, hiszen a környezet megóvása nemzeti ügy, de figyelembe kell venni az Európai Unió elvárásait is, amely egyebek közt előírja a szelektív hulladékgyűjtés rendszerének fejlesztését és a szennyvíztisztítás kiterjesztését a csatlakozó államoknál. Ugyanakkor a miniszter beszámolójából kiderült, hogy a tárca mintegy százmillió forintot szán egy, a Balaton helyzetének rendezésére készülő tanulmányra, amelyben kitérnek a vízpótlásra és a mederszabályozásra is.
– A Balaton ügyének rendezéséről készülő tanulmányra szükségtelen százmillió forintot elvonni más feladatoktól – jelentette ki Illés Zoltán. A fideszes képviselő úgy véli, a gondok forrása az, hogy a vízügyi szakemberek leeresztették a tó vizét a Sió-csatornán, de ezen nem segíthet a mesterséges vízpótlás, legfeljebb az esőzés, hiszen máshol sem lehet megbontani az ökológiai rendet a víz elvezetésével.
– A múltban keletkezett veszélyes hulladékok felszámolására külön alapot kellene létrehozni, amelynek segítségével az Európai Uniótól is lehívhatna a tárca forrásokat – közölte a politikus, aki szerint ehhez nem egy-, hanem legalább ötmilliárd forintra lenne szükség, és ezt az ökoadó bevezetése kapcsán joggal követelheti a tárca a költségvetéstől. A képviselő szerint is az egyik legfontosabb kérdés a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztése, de mint fogalmazott, ehhez változtatni kell azokon a rendeleteken, amelyek az ellenérdekelt gazdasági érdekcsoportoknak (például a csomagolóiparnak) kedveznek.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is