Két nap alatt mintegy húsz szakértővel készítettek interjút a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) magyarországi vizsgálócsoportjának tagjai az Országos Atomenergia Hivatalnál (OAH), mielőtt Paksra utaztak – tudtuk meg Lux Ivántól. Az OAH főosztályvezetője közölte, az ügynökség vizsgálata sokrétű, kiterjed többek között a hatóság engedélyező, ellenőrző szerepére, a baleset-elhárítás, a jogi háttér kérdéseire, tanulmányozza az OAH vizsgálati anyagát és azokat az eseményeket is, amelyek a múltban befolyásolhatták a súlyos üzemzavar kialakulását. A balesetfelmérő csoport tegnap este érkezett meg Paksra, hogy ma reggel kilenc órától megkezdhesse a munkát.
Kováts Balázs, az erőmű szóvivője elmondta: a szakértők vizsgálják az erőmű minőségbiztosítását, hogy az üzemzavar időpontjában megfelelően működött-e, illetve az elhárítás folyamán hogyan működik majd. A vizsgálat tárgya lesz az is, hogy az erőmű vezetési folyamata hozzájárult-e az üzemzavar létrejöttéhez, és elemzik a hatósági felügyelet munkáját, illetve a hatósággal való kapcsolatokat is. A szakértők meg kívánják ismerni az üzemzavar alapvető okát, valamint elvégzik az elhárítási folyamat kockázati elemzését. Feltérképezik az erőmű baleset-elhárítási szervezetének az esemény időpontjában történt működését, értékelik a sugárvédelem szintjét és a kibocsátások miatti dózisok mértékét, illetve hatását is.
Fideszes képviselők nyílt levelet intéztek Csillag István gazdasági miniszterhez. Eszerint megdöbbenéssel értesültek arról, hogy a NAÜ delegációja, amely két napja tartózkodik Magyarországon, egy hét múlva már távozni szándékozik. Ezért a Fidesz azt kéri a minisztertől: a NAÜ felkérésének dokumentumát számukra soron kívül küldje meg, „hogy mindenki láthassa a nemzetközi szervezet alig egyhetes vizsgálódásának tárgyát és értelmét”.
***
Adat az internetről.
A Greenpeace Magyarország – bárki számára hozzáférhető – internetes levelezési listáján találta a rendőrség azt a „paksi kirándulásról” szóló felhívást, amelyet Aranyi Katalin, a szervezet aktivistája juttatott el több szimpatizánsnak – tudtuk meg az ORFK kommunikációs igazgatóságától. Tompos Judit ügyvéd, a Greenpeace Magyarország jogi képviselője elmondta: tegnap a bíróság illetékese arról tájékoztatta, hogy a másodfokú eljárásra július 15-ig, a nyári ítélkezési szünet kezdetéig sor kerül.
A reggeli csúcsban hibásodott meg az M2-es metró Budapesten