A Richter vitte el a pálmát

Nagy az érdektelenség a tőkepiacokon, az elmúlt hét szinte események nélkül zajlott le. A magyar piacon a mára már botránnyá nőtt Pannonplast–K&H-ügylet következtében kialakult belpolitikai csatározások tették forróbbá az amúgy sem hűvös nyarat. A tőzsdén lanyha kereskedés zajlott. A piac továbbra is valamilyen elmozdulást okozó hírre vár, a BUX egy hét alatt 1,14 százalékkal erősödött. A nemzetközi parketteken a makrogazdasági adatok és az olaj kurzusa volt meghatározó tényező. A német gazdaság állapota és annak hatásai az eurózóna tagországaira súlyos lehet, de sokan azt remélik, hogy a berlini gazdasági lépések megoldást jelentenek a lassuló gazdasági folyamatokra.

2003. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként a spekulatív papírok iránt volt nagy az érdeklődés a múlt héten a BÉT-en; a hét nyertese a Richter lett 6,02 százalékos drágulásával, azt követte a Brau Union, a Mol és a Rába. A Richter iránti érdeklődést azzal lehetett magyarázni, hogy a cég stabil növekedési pályán van, erről az irányról semmilyen hatás nem tudja lekényszeríteni. A Richter piaca stabil, az akvizícióknak köszönhetően bevételei várhatóan tovább növekednek, ellenben a kiadások nem bővülnek túlzottan.

Hétfő

Jelentős részvényárfolyam-drágulást jelzett a hét első tőzsdei kereskedési napján a BUX index, a magyar részvényeket átfogó tőkepiaci indikátor. A részvényindex 112,65 pontos emelkedéssel, 8054,65 ponton zárt, ami 1,42 százalékos növekedésnek felelt meg. A forgalom nem érte el az ötmilliárd forintos szintet, a vezető részvények komolyabb drágulást mutattak, de jól szerepelt néhány kisebb forgalmú részvény is. A nap nyertese az 567,57 millió forintos forgalmat produkáló, 2,11 százalékkal dráguló Richter lett. A Matáv 1,88, a Mol 1,46 százalékkal drágult a nap végére. Az OTP mérsékeltebb, 0,34 százalékos emelkedést ért el. A Richter, mint az már megszokottnak tekinthető, hetek óta ellenáll minden negatív korrekciónak, a befektetők körében igen kedvelt részvénnyé vált. A spekulánsok ugyan eddig rövid távra nem vásárolták a gyógyszergyártó papírjait, de vélhetően az elmúlt hónapokban ez a tendencia megváltozott.

Kedd

Magas haszonrealizáló forgalom, enyhe árfolyamcsökkenés, megosztott részvényárak – ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a Budapesti Értéktőzsde keddi kereskedését. A BUX 28,39 pontos csökkenéssel 8026,26 ponton zárt. A forgalom megközelítette a 8,5 milliárd forintos szintet. A vezető részvények sorából a Richter és a Mol továbbra is a dráguló trendet követte, míg a BUX-ra negatív hatást gyakorolt a veszteséggel záró Matáv–OTP páros. A Matáv 0,61 százalékkal 810 forintra, az OTP 1,58 százalékkal 2311 forintra gyengült, míg a Mol 0,38 százalékkal 5220 forintra, a Richter 1,77 százalékkal 17 250 forintra drágult. A néhány napja gyengülő Egis kurzusa tovább romlott, és kedden már csupán 8000 forintot adtak egy papírjáért. Az elemzők azt nyilatkozták, hogy a nyári uborkaszezon megkezdődött, sőt talán hamarabb is, mint azt várták a piaci szereplők. Az idén az emberek sokkal nagyobb tömegekben, szinte egyszerre indultak el pihenni, ezért a tőzsdéken aránylag alacsonyabb forgalom indukálódott, de a részvények árában is jelentkezett a pangás. Budapesten a befektetők amúgy is csupán akkor aktívak, ha valamilyen ok van arra, hogy vegyenek vagy eladjanak a parketten, az idei nyáron azonban keddig komolyabb indok nem mutatkozott arra, hogy bármilyen nagyobb tranzakciót érdemes lenne végrehajtani.

Szerda

Ha kedden nem volt miért üzletet kezdeményezni a Budapesti Értéktőzsdén, akkor a hét közepén aztán már végképp nem volt miért belevágni egy tranzakcióba. A forgalom már csak 4,3 milliárd forintra rúgott. A legnagyobb érdeklődés a Mol iránt jelentkezett, így ára is kedvező irányba tudott mozogni. Az olajipari cég részvényei 2,39 százalékkal drágultak. A Mol esetében a szlovák pénzügyi felügyelet döntése okozta a drágulást. A vezető részvények a Matáv kivételével erősödtek, a távközlési részvény ára alacsony forgalom mellett 0,62 százalékkal lett olcsóbb. Szakértők szerint a Matáv gyengülését korrekciós nyomás irányította. A Richter kurzusa azonban továbbra is az egekbe akar törni, szerdán már a 17 450 forintos határt is elérte, és ahogyan az látszik, lassan átlépi a 18 000 forintos szintet is. A kiskapitalizációjú részvények közül a Rába az előző napon elszenvedett veszteségét némileg kiheverte, és 975 forintra drágult, nem úgy, mint a Nabi, amely öt forinttal esett vissza. Romlott az ára még a BorsodChemnek is; a vegyipari cég részvényeinek csökkenését részben a profitkivétel, másrészt az a tény gyengítette, hogy a spekulánsok már hónapok óta egy felvásárlási ajánlatra várnak, ami csak nem akar megérkezni a piacra, így sokan úgy gondolják, hogy még érdemes időben hasznot realizálni és nem kivárni.

Csütörtök

Enyhe gyengüléssel zárta a hét utolsó előtti kereskedését a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A 23,52 pontos, azaz 0,29 százalékos visszaesését minden jel szerint a Mol árának gyengülése okozta. A forgalom nem érte el a 4,5 milliárd forintos határt, a blue chipek közül az OTP 0,60, a Richter 0,86 százalékkal drágult. A Richter kurzusa ezzel a növekedéssel éves csúcsára emelkedett. Szakértők rámutattak, hogy a 17 600 forintos határon túl vélhetően előjönnek azok az eladók, akik eddig tartották a részvényeiket, az elemzők a további 18 000 forintos határ elérését sem tartják lehetetlennek, de hozzáteszik, hogy a Richter második negyedéves eredményei megfelelő hatást fognak gyakorolni a gyógyszergyártó cég részvényeire. A nap másik érdekessége az volt, hogy a Mol ára elkezdett zuhanni annak a hírnek a kapcsán, hogy 505 millió dolláros ajánlatot tett a horvát INA 25 százalék plusz egy részvényére. A Mol kurzusa záráskor 2,71 százalékkal 5200 forintra esett vissza. A Mol ajánlata 85 millió dollárral előzte meg az osztrák OMV ajánlatát, a befektetők túlzottnak vélik a vásárlási értéket.

Péntek

Tovább gyengült a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX a pénteki kereskedés során. Az index 20,62 pontos csökkenéssel, 8032,64 ponton zárt, ami 0,26 százalékos gyengülésnek felelt meg. A forgalom 4,3 milliárd forintra nőtt, a részvények többsége gyengélkedett; ez alól a Mol kivétel volt, mivel az olajipari cég részvényeinek árát a korábbi napon elért eladási hullámot követve korrekció rántotta fel. A Mol kurzusa 1,21 milliárd forintos forgalom mellett 0,87 százalékkal 5245 forintra drágult. A vesztesek között lehetett megtalálni a Matávot, az Egist az Antenna Hungáriát, a BorsodChemet, valamint a TVK-t. A kárpótlási jegyek ára már pénteken elérte az 1200 forintos szintet is, az elemzők további, csaknem 1300-1400 forintos szintű emelkedést várnak, de hozzátették: ez a trend a hét végéig lezajlik, és utána 1000 forint alá zuhan a jegyek ára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.