Főként a spekulatív papírok iránt volt nagy az érdeklődés a múlt héten a BÉT-en; a hét nyertese a Richter lett 6,02 százalékos drágulásával, azt követte a Brau Union, a Mol és a Rába. A Richter iránti érdeklődést azzal lehetett magyarázni, hogy a cég stabil növekedési pályán van, erről az irányról semmilyen hatás nem tudja lekényszeríteni. A Richter piaca stabil, az akvizícióknak köszönhetően bevételei várhatóan tovább növekednek, ellenben a kiadások nem bővülnek túlzottan.
Hétfő
Jelentős részvényárfolyam-drágulást jelzett a hét első tőzsdei kereskedési napján a BUX index, a magyar részvényeket átfogó tőkepiaci indikátor. A részvényindex 112,65 pontos emelkedéssel, 8054,65 ponton zárt, ami 1,42 százalékos növekedésnek felelt meg. A forgalom nem érte el az ötmilliárd forintos szintet, a vezető részvények komolyabb drágulást mutattak, de jól szerepelt néhány kisebb forgalmú részvény is. A nap nyertese az 567,57 millió forintos forgalmat produkáló, 2,11 százalékkal dráguló Richter lett. A Matáv 1,88, a Mol 1,46 százalékkal drágult a nap végére. Az OTP mérsékeltebb, 0,34 százalékos emelkedést ért el. A Richter, mint az már megszokottnak tekinthető, hetek óta ellenáll minden negatív korrekciónak, a befektetők körében igen kedvelt részvénnyé vált. A spekulánsok ugyan eddig rövid távra nem vásárolták a gyógyszergyártó papírjait, de vélhetően az elmúlt hónapokban ez a tendencia megváltozott.
Kedd
Magas haszonrealizáló forgalom, enyhe árfolyamcsökkenés, megosztott részvényárak – ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a Budapesti Értéktőzsde keddi kereskedését. A BUX 28,39 pontos csökkenéssel 8026,26 ponton zárt. A forgalom megközelítette a 8,5 milliárd forintos szintet. A vezető részvények sorából a Richter és a Mol továbbra is a dráguló trendet követte, míg a BUX-ra negatív hatást gyakorolt a veszteséggel záró Matáv–OTP páros. A Matáv 0,61 százalékkal 810 forintra, az OTP 1,58 százalékkal 2311 forintra gyengült, míg a Mol 0,38 százalékkal 5220 forintra, a Richter 1,77 százalékkal 17 250 forintra drágult. A néhány napja gyengülő Egis kurzusa tovább romlott, és kedden már csupán 8000 forintot adtak egy papírjáért. Az elemzők azt nyilatkozták, hogy a nyári uborkaszezon megkezdődött, sőt talán hamarabb is, mint azt várták a piaci szereplők. Az idén az emberek sokkal nagyobb tömegekben, szinte egyszerre indultak el pihenni, ezért a tőzsdéken aránylag alacsonyabb forgalom indukálódott, de a részvények árában is jelentkezett a pangás. Budapesten a befektetők amúgy is csupán akkor aktívak, ha valamilyen ok van arra, hogy vegyenek vagy eladjanak a parketten, az idei nyáron azonban keddig komolyabb indok nem mutatkozott arra, hogy bármilyen nagyobb tranzakciót érdemes lenne végrehajtani.
Szerda
Ha kedden nem volt miért üzletet kezdeményezni a Budapesti Értéktőzsdén, akkor a hét közepén aztán már végképp nem volt miért belevágni egy tranzakcióba. A forgalom már csak 4,3 milliárd forintra rúgott. A legnagyobb érdeklődés a Mol iránt jelentkezett, így ára is kedvező irányba tudott mozogni. Az olajipari cég részvényei 2,39 százalékkal drágultak. A Mol esetében a szlovák pénzügyi felügyelet döntése okozta a drágulást. A vezető részvények a Matáv kivételével erősödtek, a távközlési részvény ára alacsony forgalom mellett 0,62 százalékkal lett olcsóbb. Szakértők szerint a Matáv gyengülését korrekciós nyomás irányította. A Richter kurzusa azonban továbbra is az egekbe akar törni, szerdán már a 17 450 forintos határt is elérte, és ahogyan az látszik, lassan átlépi a 18 000 forintos szintet is. A kiskapitalizációjú részvények közül a Rába az előző napon elszenvedett veszteségét némileg kiheverte, és 975 forintra drágult, nem úgy, mint a Nabi, amely öt forinttal esett vissza. Romlott az ára még a BorsodChemnek is; a vegyipari cég részvényeinek csökkenését részben a profitkivétel, másrészt az a tény gyengítette, hogy a spekulánsok már hónapok óta egy felvásárlási ajánlatra várnak, ami csak nem akar megérkezni a piacra, így sokan úgy gondolják, hogy még érdemes időben hasznot realizálni és nem kivárni.
Csütörtök
Enyhe gyengüléssel zárta a hét utolsó előtti kereskedését a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A 23,52 pontos, azaz 0,29 százalékos visszaesését minden jel szerint a Mol árának gyengülése okozta. A forgalom nem érte el a 4,5 milliárd forintos határt, a blue chipek közül az OTP 0,60, a Richter 0,86 százalékkal drágult. A Richter kurzusa ezzel a növekedéssel éves csúcsára emelkedett. Szakértők rámutattak, hogy a 17 600 forintos határon túl vélhetően előjönnek azok az eladók, akik eddig tartották a részvényeiket, az elemzők a további 18 000 forintos határ elérését sem tartják lehetetlennek, de hozzáteszik, hogy a Richter második negyedéves eredményei megfelelő hatást fognak gyakorolni a gyógyszergyártó cég részvényeire. A nap másik érdekessége az volt, hogy a Mol ára elkezdett zuhanni annak a hírnek a kapcsán, hogy 505 millió dolláros ajánlatot tett a horvát INA 25 százalék plusz egy részvényére. A Mol kurzusa záráskor 2,71 százalékkal 5200 forintra esett vissza. A Mol ajánlata 85 millió dollárral előzte meg az osztrák OMV ajánlatát, a befektetők túlzottnak vélik a vásárlási értéket.
Péntek
Tovább gyengült a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX a pénteki kereskedés során. Az index 20,62 pontos csökkenéssel, 8032,64 ponton zárt, ami 0,26 százalékos gyengülésnek felelt meg. A forgalom 4,3 milliárd forintra nőtt, a részvények többsége gyengélkedett; ez alól a Mol kivétel volt, mivel az olajipari cég részvényeinek árát a korábbi napon elért eladási hullámot követve korrekció rántotta fel. A Mol kurzusa 1,21 milliárd forintos forgalom mellett 0,87 százalékkal 5245 forintra drágult. A vesztesek között lehetett megtalálni a Matávot, az Egist az Antenna Hungáriát, a BorsodChemet, valamint a TVK-t. A kárpótlási jegyek ára már pénteken elérte az 1200 forintos szintet is, az elemzők további, csaknem 1300-1400 forintos szintű emelkedést várnak, de hozzátették: ez a trend a hét végéig lezajlik, és utána 1000 forint alá zuhan a jegyek ára.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása