Falak

2003. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Palesztinok szabadulhatnak ki izraeli börtönökből, újabb ciszjordániai városokból vonul ki a zsidó állam katonasága, a két nép vezetője pedig gyümölcsöző tárgyalásokat folytat a világ egyetlen szuperhatalmának elnökével – idilli képek a régóta vérrel írt közel-keleti történelemben. Mindkét oldal bízik abban, hogy ha békét nem is, de megegyezést sikerül tető alá hozni a közeljövőben, amelynek áldásait majd gyermekeik élvezhetik. Egyelőre úgy tűnik, ideig-óráig a felek elfelejtik egymás elleni sérelmeiket, feloldhatatlan nézetkülönbségeiket, s együttműködnek a szebb jövő érdekében.
A reményeket azonban nem is kismértékben csorbítja a két nép eltérő vélekedése a biztonságról. A palesztinok bizalomépítésként meghagynák a fegyvereket az ellenálló csoportoknál, Izrael viszont megszüntetné ezeket a szervezeteket. S hogy még véletlenül se szállingózzon át a jövő palesztin államából egy-egy merénylő, falat épít az általa meghúzott, közös határon. Biztonsági kerítés, legyintenek mosolyogva Tel-Avivban. Apartheidfal! – rázzák öklüket a palesztinok. Nos, valóban kerítés, csak kőből, betonból építik, tetején szögesdróttal, mellette széles biztonsági zóna húzódik, ahonnan így minden házat el kell bontani, kulcsfontosságú pontjain pedig őrtornyok vigyázzák a rendet. Persze, így bármikor be tudnak lőni a jövő „független, demokratikus, békés” Palesztinájába, amelynek a tervek szerint a légterét is ellenőrizni fogják. „Biztonsági okokból” Izrael mindenesetre újabb szeletkéket harapott le az egyre kisebb Ciszjordániából, hangsúlyozva, hogy ez mindkét félnek elemi érdeke. Kfar Saba zsidó határváros polgármestere pedig megfogalmazta a fal valódi ellentmondását: ha felépítjük a véderőt, és beválik, semmi szükség sem lesz már rá.
A tiltakozások ellenére – maga George W. Bush is problémának nevezte a „kerítést” – Tel-Aviv nem hátrál meg, s végrehajtja, amit katonai stratégái elképzeltek. Mivel az ország gyakorlatilag létezése óta háborúban áll, érdekes elképzelései vannak a béke felé vezető útról. A hangulatjavító intézkedések – részleges önkormányzat visszaadása, néhány palesztin fogoly elengedése, útzárak feloldása – mellett szimbolikus lépéseket is tenni kell, hogy a békevágy őszintének tűnjön. A fal építése nem hordoz pozitív üzenetet, s nagyon is militáns szellemiségre vall. A két nép közé épített fal a börtön fala, s mindenki biztos lehet benne, ki az őrizetes és ki az őr. Egykor ezt a politikát apartheidnek nevezték, s a Dél-afrikai Köztársaságban alkalmazták. Pretoria akkor úgy vélte: a gondokat a feketék állandó nyugtalankodása okozza, ezért ketrecek mögé zárta az őslakókat. Szétválasztotta „a béke érdekében” telepeseit és a többségi feketéket. Az eredmény ismert: tüntetések, zavargások, nemzetközi elszigetelődés, s végül demokratikus fordulat, amelynek keretében a volt elnyomottak vágnak vissza fehér uraiknak. A gyűlölet azóta is lángol Dél-Afrikában.
A példa tehát adott, s illik komolyan venni a történelem figyelmeztetéseit. Bárhogyan mosolyognak az izraeli képviselők a Fehér Házban, megígérve a legnagyobb engedményeket is a palesztinoknak, a fal továbbra is épül, s ezzel együtt hal meg a békés Közel-Keletbe vetett hit is. Az izraeli munkások pedig fizikai valójánál sokkal keményebb falat fognak építeni a két nép lelkében, amelyet nem tudnak politikusok szólamai lebontani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.