Izzik a levegő Kosdon

A szokásosnál izgalmasabbnak ígérkezik a nyár a dunakanyari Kosd községben, ahová a Környezetvédelmi Minisztérium tervei szerint 99 települést kiszolgáló gigantikus szemétlerakó épülne. Pénteken 200 helybéli mondott nemet a falu környéki festői erdők tönkretételére a helyi művelődési házban. Illés Zoltán (Fidesz) beharangozott országjárásának első útja is ide vezetett.

2003. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szebb jövőt álmodnak maguknak a vadregényes Naszály hegy Váchoz közeli lábánál fekvő Kosd lakói, minthogy egy másfél millió köbméternyi kommunális hulladék befogadására szánt szeméttelep tőszomszédságában éljék le az életüket. Legalábbis ez derült ki a paprikás hangulatú lakossági fórumon, amelyet negyven helyi lakos kezdeményezésére egy országos civil szervezet, a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom hívott össze.
A gyűlésen Illés Zoltán fideszes politikus is részt vett, aki nemrég éppen a Magyar Nemzet hasábjain harangozta be: országjáró körútra készül azért, hogy közelebbi kapcsolatot alakíthasson ki az ország környezetvédelem iránt elkötelezett polgáraival. Beszédében rámutatott: álságos az az érvelés, amely szerint az Európai Unió a gigantikus szemétlerakók létesítését részesíti előnyben. – Brüsszel a hulladékok termelésének visszafogását, az újbóli feldolgozás bővítését támogatja. E prioritás mögé sorolja a megmaradó veszélyes hulladékok elkülönített kezelését, korszerű égetőművek felépítését – világított rá, hozzátéve: a rangsorolásban tehát utolsó helyre szorul a lakossági lerakók létesítése. Arra a kérdésre, hogy akkor miért ajánlott fel mégis az Európai Unió hárommilliárd forintot a kosdi tervek megvalósításához, azt felelte: e téren a szuverenitás elve alapján meghajolnak a magyar kormányzat elképzelése előtt, mondván, „ha nektek ez kell, hát csináljátok”. A fideszes politikus a falu lakóinak két, éppen a kosdi lerakó tervét nagyban támogató Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium megrendelésére készített, ám eddig nyilvánosságra nem hozott térképet mutatott be. Ezek egyikéből kiderül: a szeméttelep – amúgy országos turistaútvonalak által körbefont – tervezett helyszíne hazánk környezeti szempontból legérzékenyebb területei közé tartozik. A másik térképen pedig az volt látható, hogy a kérdéses terület alatt olyan érintetlen karsztvízbázis van, amely a jövőben a térség egyre kritikusabb ivóvízellátását is megoldhatná.
A fórumon éles vita folyt arról: helyes-e, hogy a falu önkormányzata egyáltalán szóba állt a hulladékos beruházók képviselőivel, hiszen – bár még nem is döntöttek az ügyben népszavazás kiírásáról – az ország közvéleményét is foglalkoztató elképzelés híre máris csökkentheti a telekárakat az egyre felkapottabb településen. A helyi felszólalók többsége azon a véleményen volt, hogy Kosdnak inkább a csodálatos hegyvidéki környezetéből kellene profitálnia, nem pedig a falu jövőjének elkótyavetyéléséből.
Horhi József önkormányzati képviselő ugyanakkor azt hangoztatta: a falu vezetése nem kötelezte el magát a lerakó mellett, de úgy gondolja, nem lehet csak úgy elvetni a terveket, azokról a demokrácia alapelvének megfelelően népszavazáson kell dönteniük a polgároknak. A jelenlévők azon kérdésére, miért környezetvédők szórólapjából és nem tőlük szerezhetett tudomást a falu a hulladéklobbival folytatott tárgyalásaikról, azt mondta: csak előzetes egyeztetésekről van szó, amelyekről viszont titoktartási kötelezettségük miatt nem számolhattak be.
A felszólalók sorában a sződi faluvédő egyesület vezetője elmondta: településükön – ahová eredetileg tervezték a most Kosdra megálmodott regionális lerakót – megpróbálták elaltatni a helyi közvéleményt, ám a tiltakozó hullám odáig dagadt, hogy valósággal elsöpörte a szeméttelep mellett agitálók érveit. Ott a település négyötöde mondott nemet végül a népszavazáson.
Becker László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nemzetközi támogatások főosztályának vezetője lapunknak nemrég azt nyilatkozta: a kivitelezésnek két éven belül el kell kezdődnie, mert egyébként nem kapja meg Pest megye az uniós támogatást a települések között létrejövő hulladékgazdálkodási rendszerhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.