Kitiltottak tizenöt iraki szállítót

Tizenöt katonát kizárt a honvédelmi miniszter az iraki kontingensből, mert jelezték, hogy a korábbi külszolgálatokért járó fizetésért nem vállalják a missziót. Juhász Ferenc cáfolta azt a lapértesülést, hogy a tárca a bérek viszszafogásáról döntött, és emiatt kisebb lázadás történt a kontingens tagjai között.

2003. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Morális okokból döntöttem úgy, hogy azokat a katonákat, akik előre jelezték, a pristinai fizetésért nem vállalják a külszolgálatot, nem alkalmazzuk tovább – közölte lapunkkal Juhász Ferenc honvédelmi miniszter annak kapcsán, hogy a Népszabadság tegnapi számában azt írta, a magasabb bért kikövetelő katonákat a tárca vezetője kizárta az iraki misszióból. Juhász Ferenc cáfolta laptársunk információit, miszerint fellázadtak a katonák, mert a honvédelmi tárca úgy döntött, hogy a kiküldetés magas költségein a bérük visszafogásával spórolnak majd, és mindöszsze a Pristinába küldött kontingens fizetéseinek megfelelő, 900-1400 dollárnyi – 780-1200 eurónyi – bért kapnak majd havonta.
Mint elmondta, a kiképzés alatt egy kollektív fellépés zendülésnek számított volna, amely komoly szankciókkal jár. A miniszter tagadta azt a sajtóértesülést is, hogy az elégedetlenkedés hatására növelte volna duplájára a kontingens tagjainak bérét. – A katonák fizetéséről a vezérkari főnök javaslatára két hete döntöttem először, előzetes megállapodást senkivel sem kötöttünk és nem is ígértünk semmit az iraki misszió béreivel kapcsolatban – állította Juhász, aki közölte: az iraki kontingens tagjai nem járnak rosszul a szolgálattal, hiszen kiemelt bérezésben részesülnek. A fizetésük 1900 és 3200 euró közötti összeg lesz, amely jelenleg 500 ezer és 850 ezer forintnak felel meg. A legnagyobb fizetést Sramkó Mátyás parancsnok kapja. Juhász Ferenc tájékoztatása szerint ezzel a magyar katonák a legjobban fizetett zsoldosok lesznek a szolgálati helyükön, hiszen az iraki parancsnokságot vezető lengyel egység tagjainál is harminc százalékkal magasabb lesz a javadalmazásuk.

Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója közölte: az iraki misszió tagjai hivatalosan egészségügyi és családi okok miatt léptek vissza a szolgálattól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.