Szökés, elrejtőzés és az eljárás meghiúsításának veszélye miatt tegnap délután a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte azt az öt miskolci orvost, akiket a rendőrség azzal gyanúsít, hogy pácienseiket 150–250 ezer forint fejében nyilvánították rokkantnyugdíjassá – tájékoztatta lapunkat Martossy György, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Ügyészség szóvivője.
Mint arról beszámoltunk, az Országos Orvosszakértői Intézet 5. számú igazgatóságának hivatali visszaéléssel gyanúsított orvosain kívül néhány nappal ezelőtt a rendőrség négy, közvetítőként közreműködő személyt is elfogott. Ketten közülük szintén előzetes letartóztatásban vannak. Őket befolyással való üzérkedéssel gyanúsítják.
A nyomozók eddig több mint 350 rokkantnyugdíjast hallgattak ki, de számuk napról napra nő – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Kompoltiné Jakab Ilona, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense. Hozzáfűzte: közülük többen is beismerték, hogy pénzt adtak nyugdíjaztatásukért, őket vesztegetéssel gyanúsítják. A nyomozáskor kiderült: általában a közvetítők keresték meg őket és ajánlották a nyugdíjaztatás lehetőségét, illetve azon orvosok nevét, akikhez ez ügyben fordulhatnak. A közreműködők nem az egészségügyben dolgoznak.
A szóvivő elmondta: a nyomozás tavaly februárban, egy feljelentés alapján indult. Az igen kiterjedt ügyben a rendőrség szakértők segítségét is kérte, akik többek között a törvényi feltételeket és a különféle bizonylatokat is ellenőrzik. Azt még nem tudni, hogy a nyomozók hány évre visszamenően vizsgálódnak, de az öt orvos feltehetőleg az eddig ismertnél jóval több esetben követett el hivatali visszaélést. Így egyelőre még az sem derülhetett ki, hogy a manipulációval mennyi kárt okoztak a nyugdíjbiztosítónak, vagyis az államnak.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is