Lobbiharc a MiG-es tanácsadás mögött

Szakértők szerint az orosz RSZK MiG azért is alkalmazhatta Szalai Péter MSZP közeli nyugalmazott dandártábornok cégét, az Armaco Kft.-t tanácsadónak 140 millió forintért, hogy ne Oroszország legnagyobb állami fegyverkereskedő vállalata, a Roszoboron Export Holding kapjon megbízást a MiG–29-es vadászgépek hajtóműveinek üzemidő-meghosszabbítására.

2003. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek ugyanis nem értik, hogy egy külkereskedelmi jogokkal rendelkező cég egyébként miért adna évente 35 millió forintot négy éven keresztül egy magáncégnek a „kereskedelmi tapasztalatok felhasználásáért”. Úgy tudjuk, a Roszoboron több százezer dollárral olcsóbban is elvállalná a gépek hajtóműveinek nagyjavítását az RSZK MiG-nél, amely azért srófolta fel az árait, mert a MiG–29-esek felújításához forgóeszközhitelt kell felvennie, mivel a hajtóműveket alvállalkozóktól kell vásárolnia.
*
Árulkodó az is, hogy a Roszoboron vállalat tavaly ötmilliárd dollárnyi forgalmat bonyolított a világban. Ezzel szemben mindössze félmillió dollár megbízást kapott a magyar államtól, mert formális okokra hivatkozva eddig rendre visszautasították. Államtitkári szinten folytak ugyan tárgyalások az Európa egyik legnagyobb fegyverexportőrének számító Roszoboronnal, de a holding vezetői jelezték, hogy alapító okiratuk alapján csak közvetlenül a megrendelővel, vagyis a HM képviselőivel köthetnek egyezséget.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az üggyel kapcsolatosan nemrég úgy fogalmazott: azért van szükség közvetítőkre, mert az orosz cégek formai okok miatt nem tudnak pályázni egy-egy beruházásra.
Szalai Péter kérdésünkre korábban elismerte, hogy az orosz RSZK MiG nevű céggel szerződést kötöttek tanácsadói tevékenységre, és az ötmilliárdos MiG-beruházás összköltségének 1,5 százalékát – 140 millió forintot – kapják meg. Az Armaco Kft. ügyvezetője ugyanakkor cáfolta, hogy a megbízásnak köze lenne a politikai kapcsolataihoz. Állította: az üzletben inkább az játszott szerepet, hogy az orosz céget már tizenöt éve ismerik. Szalai Péter újabb megkeresésünkre közölte: a továbbiakban nem kíván nyilatkozni lapunknak az ügyről. Az RSZK MiG képviselőjét lapzártáig nem sikerült elérnünk.
Ismert: a magyar hadsereg légiereje 27 MiG–29-es vadászgépéből 14 repülőt kíván megtartani, de ehhez meg kell hosszabbítani a járművek üzemidejét. A hajtóművek többségénél elengedhetetlen a nagyjavítás, de erről még nem írták alá a szerződést.
***
Mégis bezárják a pápai repteret.
Mégis bezár a fideszes vezetésű Pápa katonai repülőtere – jelentette be tegnap Szenes Zoltán altábornagy, vezérkari főnök, miután megbeszélést folytatott James L. Jones tábornokkal, a NATO európai erőinek főparancsnokával. A jövőben a légierő Kecskemétet, Szolnokot és Taszárt veheti majd igénybe. Taszár szerepével kapcsolatban a vezérkari főnök úgy nyilatkozott, hogy a jövőben a magyar honvédség mobilitásához járul majd hozzá a bázis. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.